PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Václav (Wenzelsdorf) - Václav

Přispěl: Vladimír Minařík

zaniklá osada která stávala na východním okraji plešské náhorní planiny v sedle mezi Velkým a Malým Zvonem. Vznikla koncem 18. století na pozemcích majitele panství Václava Koce z Dobrše, podle kterého dostala později název. Před válkou zde bylo 61 usedlostí. Až do svého zániku byla Václav osadou Pleše.

Vesnice byla zničena v 50. letech při zřizování hraničního pásma. Část jejího prostoru dnes zaujímá opuštěný areál bývalé roty PS, který toto místo krášlí od 70. let kdy byl při rozšiřování hraničního pásma postaven jako náhrada za rotu na Pleši. Z jižní části vsi zůstaly jen terénní nerovnosti při okraji lesa. Severně vrch Velký Zvon, nejvyšší na našem území v této části Českého Lesa, s bývalým vojenským areálem na vrcholu.

Vloženo: 2.5.2006Komentáře a upřesňující informace


dotaz [marie 5.9.2006 20:39] | Reagovat
Ples PS rota 1966 .Václav patřil komu?Zvon je bývalý vojenský areal?Ted patří komu?
Zvon [Jarda 6.9.2006 11:14] | Reagovat
Věž na Zvonu a přilehlý areál na vrcholu patří stále armádě ČR, je funkční a je technickou podporou řízení letového provozu (včetně civilního).
rota Václav. [Juraj Záhorský 13.11.2007 18:11] | Reagovat
Pozerám si fotografie roty Václav pri vrchole Veľkého Zvona a je mi pritom smutno. Nemám rád, keď sa píše o tejto lokalite, ako o rote PS. Slúžil som na Václave v rokoch 1964-65. To bola rota, na ktorej prebývala armáda, kokrétne VU 7495. Prapor sídlil vtedy v Domažliciach v starých kasárňach.Neskôr sa presťahoval do Klenčí, ale to ja už som tam nebol. Slúžil som ako obsluha pátrača Kopáč. Smutno je mi z toho ako to tam teraz vyzerá. Nakoniec Tíšina na tom nie je lepšie. Na jar 2008 sa chystáme pozrieť do tejto lokality a privítali by sme pamätníkov, čo v tých dobách na Václave slúžili. Stačí si pozrieť príspevky o službe na Zvone a napísať na uvedený mail. Privítam každého, kto sa na tie doby pamätá.
Re: rota Václav. [Jiří Bárta 11.5.2009 14:03] | Reagovat
Já jsem na rotě Václav sloužil v letech 1974-1975 a v té době tam samozřejmě žádná rota PS nebyla ta byla od nás cca 1,5 km severněji. Sloužil jsem jako obsluha RPS 6 a patřili jsme pod radiotechnický prapor Kladno. Hláska Zvon se za mé služby teprve stavěla. 9. 5. 2009 jsem se po 35 letech byl na rotu podívat. Totálně zdevastované opravdu smutný pohled.
Re: rota Václav. [Zbyněk Nejezchleba 9.7.2009 08:56] | Reagovat
Dobrý den, Vaše informace je zajímavá, ale poprosil bych Vás o pár upřesnění.

Můžete potvrdit potvrdit, že budova, která se nachází na fotkách, je opravdu budova roty radiotechnického praporu? Ve všech dostupných pramenech i podle vyprávění pamětníků (lesáci, zemědělci) i příslušníci pohraniční policie (z nichž někteří přešli přímo od PS) totiž shodně tvrdí, že tam sídlila četa poběžovického praporu pohraniční stráže, která se tam přestěhovala z Pleše (z bývalé hájovny).

Kde tedy byla rota PS? Mohl byste prosím její sídlo přesněji určit? Např. náčrtem nebo lokalizací na mapě. Nikde jsem totiž nenašel vhodnou lokalitu, kde by to mohlo být - samozřejmě s výjimkou Pleše, ale tam už v roce 1965 snad neměli být...

Pak ještě prosba - nemáte náhodou z dob své vojny nějaké fotky, na kterých by bylo vidět kasárna a jejich okolí? Byl bych rád za jejich oskenování.

Děkuji

Zbyněk Nejezchleba
Re: rota Václav. [Jiří Kábrt 19.12.2009 10:01] | Reagovat
Já jsem tam začal jezdit v roce 1963 s mjr.Hodinou.Tam ještě nic nebylo,záklaďáci tam nejdříve jezdili zaměřovat jen s auty a v roce 1964 se tam již začalo stavět.My jsme pak šli na podzim do civilu.Z důstojníků tam byli,Hrnčíř,Tomášek a jiná jména mně již vypadla.S Petrem Hrnčířem jsem ve spojení.
Re: rota Václav. [Jiří Hypšt 20.5.2016 15:11] | Reagovat
Zdravím, jsem asi také pamětník, sloužil jsem taky na Zvonu 66-68 na "Kopáči" a vzpomínám strašně rád - byli tam fajn lidi.
Re: rota Václav. [Tomáš Mackovič 24.1.2020 13:13] | Reagovat
Aj ja som služil va Velkom Zvone 1964-65 ak možete tak sami ozvite. DAKUJEM.
Re: rota Václav. [Tomáš Mackovič 12.2.2020 17:28] | Reagovat
Aj ja som slúžil na rote Vaclav v roku 1963-65 rád by som chcel na niekoho kontakt čo tam slúžili v tom čase.DAKUJEM .Tomáš Mackovič.
rota Václav [Martin Přibyl 5.4.2015 00:18] | Reagovat
Sloužil jsem na Václavu v letec 1975-1976 jako obsluha stanice RPS-6 v té době patřil Václav radiotechnickému praporu Kladno.V té době byla PS rota na Pleši v bývalém
hotelu.Na Václav se PS rota vrátila až když dostavěly Zvon.Nevím ale kdy tobylo.Do podzimu 1976 tam sídlila určitě armáda.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 61 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist