PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Svatá Kateřina (Sankt Katharina) - Svatá Kateřina

Přispěl: Vladimír Minařík

Kdysi významná obec, dnes devastovaná osada ležící západně od Nýrska nedaleko hranice se SRN. Leží ve svahu nad údolím Chodské Úhlavy, za ním se pak terén strmě zvedá směrem ke Královskému Hvozdu v nejsevernější části Šumavy.

Osada byla založena asi v 16. století na staré obchodní stezce do Bavorska. Šlo o jednu z osmi králováckých rychet na Šumavě, tj. obyvetelé byli poddanými přímo krále. R. 1604 založen kostel sv. Kateřiny, později škola, fara, celnice a další objekty. Před válkou bylo ve významné vsi téměř 100 domů.

Po roce 1945 odsun německého obyvatelstva a uzavření hraničního přechodu čímž nastalo postupné ničení vsi. Ta se od 50. let ocitla v blízkosti hraničního pásma (od 70. let procházely příhraniční dráty ze tří stran přímo za posledními domky vsi). Devadesát procent zástavby v období socialismu zaniklo, obyvatel ubylo ještě více.

Kostel sv. Kateřiny - stával na bývalém hřbitově, dnes březovém hájku při návsi. Kostel demolován v 60. letech, zanikl bez výraznějších stop, zbytky hřbitova pietně upraveny po roce 1990. Také náves dnes nepůsobí tímto dojmem neboť až na část východní strany byla všechna zástavba demolována, prostor narušilo také napřímení a rozšíření silnice k hranici po roce 1990. Fara, škola i celnice zanikly rovněž. Dnes zůstávají ze vsi kromě dvou domů na býv. návsi jen tři domky při silnici k hranici a pár izolovaně stojících domků roztroušených různě v prostoru býv. vsi.

Po roce 1990 byl obnoven hraniční přechod a otevřena nová celnice.

Vloženo: 23.5.2006Komentáře a upřesňující informace


st katarina [sylvia Augustine-Lutz 9.9.2011 05:06] | Reagovat
My family came from St katarina, My Mother and her brothers and sisters were born there. I wonder do you have any information on Schaetz or draxlers that used to live there or nearby. They fled into germany about 1942/44 and i have no information on them as they have all died now...Thankyou Sylvia
Re: st katarina [Jiri Boudnik 1.8.2023 07:02] | Reagovat
Dear Ms. Augustine-Lutz, I am an architect and just received a commission to desing a reconstruction of a house that belonged to the Voit family in St. Katharina (Rosshaupt) up until 1945. Maybe we could join forces since I am searching for old photos of this village and am a history buff myself. Thank you
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 47 do následujícího políčka:

   


Processing time: 31 msec.
IP address = 44.201.97.0
desktop version