PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Červené Dřevo (Rothenbaum) - Červené Dřevo

Přispěl: Vladimír Minařík

Dnes prakticky zaniklá osada ležela západně od Nýrska asi 1 km od hranice se SRN a necelý kilometr severně od vsi Fleky ke které patřila. Osada byla založena současně s kostelem a farou kolem r. 1680 na koutském panství. Podle tradice stával u údajně léčivého pramene v místě již dříve červeně natřený strom s vyřezávaným mariánským obrázkem, odsud vznikl název. Nad pramenem byla r. 1834 vystavěna poutní kaple. Červené Dřevo zůstalo malou osadou s pouze 12 domy, bylo však farou pro sousední mnohem větší obce Liščí a Fleky.

Po válce bylo německé obyvatelstvo vysídleno, v 50. letech pak hraniční zátarasy oddělily areál kostela, fary, hřbitova a poutní kaple od pustnoucí osady. Z osady zůstal jediný dům. Kostel s kaplí a farou byly vyrabovány již po válce a koncem 50. let zbořeny. Po roce 1990 místo pietně upraveno, obnoveny základy kostela, vztyčen dřevěný kříž a vyčištěn hřbitov kam byly umístěny nalezené náhrobky.

Vloženo: 23.5.2006Komentáře a upřesňující informace


Červené Dřevo (Rothenbaum) [Petr Kokaisl 3.1.2007 11:37] | Reagovat
Možná by bylo vhodnější uvést místo výrazu FAROU (což je budova) spíše FARNOSTÍ (což je právní subjekt) "...bylo však FAROU pro sousední mnohem větší obce Liščí a Fleky."
Místní studánka [básník Ondřej Fibich 21.10.2009 16:30] | Reagovat
V rámci přípravy knihy Nebe studánek II jsme nad
ruinami kostela našli jak základy kaple tak také
pramen, který momentálně zaplavuje jímku zbylou z domu který stál opodál kaple.
Kdo místo upravil [Jan Blažek 8.9.2019 23:29] | Reagovat
Asi je na místě připomenout, kdo místo pietně upravil. Byli to právě odsunutí Němci z obcí, které do farnosti Červené Dřevo (Rothenbaum) spadaly, tedy Fleky (Fleken), Liščí (Fuchsberg), Uhliště (Kohlheim). Udělali to za vlastní peníze a svépomocí, dokončeno 1997. Poslední z nich stále žijí, například v blízkém Neukirschenu. V příhraničním Jagerdorfu mají v kapli oltářní obraz z někdejšího poutního kostela v Červeném Dřevě, na němž je právě onen mytický červený strom.
křížová cesta [Jan Popelík 24.1.2020 11:00] | Reagovat
křížová cesta ze zbořeného farního kostela v Červeném Dřevu je v kostele v Zavlekově
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 58 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist