PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Liščí (Fuchsberg) - Liščí

Přispěl: Vladimír Minařík

Dnes téměř zaniklá ves ležela zsz. od Nýrska asi 2 km od hranice se SRN, okolí výrazně dominují od východu zalesněné vrchy Lišák a Jezvinec. Vesnice vznikla počátkem 17. století, postupně v původně smíšené vsi zcela převládlo německé obyvatelstvo. Před válkou zde bylo 55 domů.

Po odsunu Němců se vesnice od 50. let ocitla v těsné blízkosti hraničního pásma a až do r. 1990 byla nepřístupná, v tomto období téměř úplně zanikla. Dnes zůstává posledních 5 domů z nichž pouze dva jsou alespoň zčásti udržované, ostatní opuštěné či v ruinách.

Východně nad osadou na výběžku Lišáku kaple sv. Bernarda, též nazývána Medvědí. Kaple téměř zruinována v době socialismu, po roce 1990 opravena péčí bývalých obyvatel kteří místo často navštěvují. U ní tři litinové kříže na kamenných soklech, rovněž obnovené po roce 1990.

Období socialismu přežila také tzv. Liščí hájovna východně na křižovatce se silnicí Všeruby-Chudenín.

Vloženo: 23.5.2006Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 15 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist