PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Horní Litvínov - pivovar (Oberleutensdorf - Brauerei) - Historie hornolitvínovského pivovaru

Přispěl: Miloš Miličevič

Roku 1273 bylo město Most povýšeno králem Přemyslem II. Otakarem na královské, tím pádem získalo i mnoho práv, jako např. právo mílové, které mj. zaručovalo zákaz pivovarů v okolí města Mostu. První zmínky o pivovarech v okolí Mostu máme až po roce 1502, kdy pánové a rytíři získali právo od krále Vladislava II. Jagellonského vařiti pivo pro svůj užitek.
Prvním mimomosteckým pivovarem byl pivovar v Janově, který je prvně zmiňován v první třetině 16. století, naposled je zmiňován v polovině století sedmnáctého. Další pivovar v okolí Mostu se nacházel v Záluží, prvně zmiňován roku 1654 a patřil mezi největší v blízkém okolí. Naposledy je zálužský pivovar zmiňován roku 1757, neboť byl od roku 1713 pod správou Valdštejnů, kteří již vlastnili pivovar v Duchcově a v H. Litvínově. Mezi další pivovary, nacházející se v okolí Mostu byl pivovar v Dolním Jiřetíně (již 1485 - 1682), Ervěnicích (prv. zmínka 1502), D. Litvínově (16. stol. - 1682), Zeleném Dole u Brandova a v Hoře sv. Kateřiny (1528-1877).
První zmínka o pivovaru v H. Litvínově je z roku 1589, je zmíněn při prodeji statku H. Litvínov, kdy ho vladykové z Jónu (Jahnu) prodali J. V. z Lobkovic. Později přešel hornolitvínovský statek i s pivovarem pod Valdštejny. Důležitým mezníkem v dějinách Litvínova je založení manufaktury a povýšení H. Litvínova na městys roku 1715. Do H. Litvínova tak přicházelo mnoho lidí a poptávka po pivě rostla. Pivovar stál západně od manufaktury, severně od zámku (naproti dnešní lékarně ve Studentské ulici). Na vyobrazení z roku 1728 je vidět, že pivovar tvořily dvě přízemní budovy a o něco větší sladovna, stojící naproti. Na vyobrazení z roku 1734 jsou původní dvě budovy zvýšeny o patro. Roku 1884 byla výroba pozastavena a staré budovy strženy. Nová budova byla stavěna v letech 1888-91 a byla vybavena moderním zařízením. První "nová" várka 1.5.1891 rozsahu 52 hektolitrů byla prý velmi dobré kvality. 20.9.1929 vypršela nájemní smlouva tehdejším provozovatelům, koupil si ho Měšťanský pivovar v Mostě, který ho ale užíval spíše jako sklad, tím pádem zanikl pivovar v Horním Litvínově a poslední pivovar na Litvínovsku vůbec. Značka piva : Waldstein- Wartenburg. Budova pivovaru byla zbořena až v 70. letech 20. stol., na jejím místě vzniklo obchodní středisko a panelový dům.

Vloženo: 17.6.2006Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 16 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist