PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Betlém (Betlém) - Betlém (a nejbližší okolí)

Přispěl: Miloš Hlávka

Původ pojmenování Betléma kladla lidová tradice, o níž se ještě ve 30. letech 20. století zmiňuje kronikář Josef Valenta v Pamětech královského zlatohorního města Nového Knína a sousedních obcí Starého Knína, Velké a Malé Hraštice, do dob, kdy zde údajně kázal kněz Matěj z Knína, tedy do přelomu 14. a 15. století.
V soupisu svobodníků se pak u Knína uvádějí svobodnické dvorce Vrapačov (Řapačov), Kokešberg, Kavčice a Betlém. O místě, kde měl stát Vrapačov, není nic známo, zbylé tři však stály na samotách (i když poměrně blízko sebe) asi kilometr jižně od centra Nového Knína ještě po skončení II. Světové války.
V Betlémě (i jince v okolí Nového Knína, jakož i ve městě samotném) se za Protektorátu natáčely některé záběry pro film Barbora Hlavsová.
Konec Betléma přišel po válce: stavení bylo ze všech tří samot nejskrovnější, s doškovou střechou a bez elektřiny, nadto stranou od silnice, a tak zde již začátkem 60. let byly rozvaliny. Rozpadající se zbytky zdiva jsou na místě patrny dodnes, stejně jako pozůstatky příjezdové cesty. Poněkud překvapivé je, že si zániku této samoty „nevšiml“ Klub českých turistů, a tak na turistické mapě Hřebeny a Slapská přehrada (1: 50000) z roku 2001 je samota zachycena jako dosud existující. Další dvě samoty v okolí dosud stojí. Původní Kokešberg, na nynějších mapách psaný jako Kakšenberk a lidově zvaný Kačumberk, leží zhruba západně od rozcestí silnice z Nováho Knína na Libčice a Zábornou Lhotu. V 80. letech 20. století si tato samota zahrála ve filmu Havárie. Kavčice (na některých mapách z přelomu 19. a 20. století omylem psané jako Kravčice) se nacházejí přímo při silnici Nový Knín – Libčice a nyní je tvoří dvě popisná čísla.Vloženo: 21.7.2006Komentáře a upřesňující informace


Kavčice [Petr Plzenský 23.2.2011 16:15] | Reagovat
Kavčice si zahrály ve filmu Most u Remagenu. Hned na začátku filmu průzkumná jednotka američanů dobývá tuto samotu obsazenou němci.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 36 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist