PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Jáchymov - tabáková továrna (Joachimsthal - k.k. Zigarrenfabrik) - Tabáková továrna

Přispěl: Marek Dibelka

Pocatkem 19.st. panovala ve zdejsim, drive blahobytnem meste, nebyvala bida. V obecni rade vznikla tehdy myslenka zriditi v Jachymove tovarnu na tabak. V te dobe byla v Cechach jedina tovarna toho druhu v Sedleci. Dne 7.unora 1851 pozadal purkmistr Ignac Porkert c.k. okresni hejtmanstvi v Jachymove o povoleni zridit tovarnu, pro jejiz vystavbu mesto davalo k dispozici Zeileisensky grunt.

Stavba byla ukoncena v cervenci r. 1860. Dne 3. listopadu zapocalo s vyrobou. Zatim zavedena toliko vyroba doutniku - 30 delnic pracovalo u vyrobnich stolu a jiz 17 tehoz mesice odevzdana verejnosti prva vyroba - 1 500 kusu doutniku. Vyroba kurlaveho tabaku zavedena az v r. 1867. V r. 1870 zaznamenava kronikar velky nedostatek zenskych pracovnich sil. Proto byli do pripravny doutniku prijati hosi v poctu 12 za plat 20 kr.r.m. denne. Pro tyto hochy byla zrizena i zavodni skola, kterou vydrzoval stat spolecne s obci.

V r. 1873 vyhorel temer cely Jachymov. Vetsina uredniku i delnictva byla prechodne ubytovana ve vyrobnich salech.
Rokem 1882 bylo zapocato s vyrobou cigeret - jejich napln byla sem zasilana z tovarny na tabak v Lublani.
Veskere stroje byly pohaneny rucne. V r. 1870 prijata nabidka na zarizeni turbinoveho pohonu vodniho a vodovodu. Parni pohon zaveden v r. 1899 - motorovy pohon a elektricke osvetleni v r. 1903. Nejvetsiho poctu delnictva dosahla tovarna v r. 1912 a to 1 174 zamestnancu. Od te doby pocet uz jen klesal.

Tovarna ma jedinecnou polohu - je vklinena mezi dve lestnate strane. Mohutny skalni masiv, pokryty chmurnou lesni zeleni. Uchvatny je pohled k severu na pohranicni pasmo, ktere je zakonceno Klinovcem.

Text je prevzan ze SBORNIK - JACHYMOV 1918 - 1939


Vloženo: 2.10.2006Komentáře a upřesňující informace


Ředitelství Jáchymovských dolů v Tabačce [Bohumír Staněk 6.1.2010 23:56] | Reagovat
Po 2. světové válce sídlilo ve velké budově tabákové továrny Generální ředitelství Jáchymovských dolů.
V menší níže položené čtyřpodlažní budově s valbovou střechou byl centrální elektronkový počítač americké provenience zn. Holerith, který sloužil ke komplexní materiálové evidenci celých J.D. (V té době bylo vžitým úslovím pro napsání výdejky materiálu ze skladu :"Napište mi holerit"). Počítač spolu s nutnou (a hlučnou) klimatizací zabíral celou budovu.
Na pohlednicích vlevo nad budovou GŘ byly garáže osobních vozů pro GŘ a Ústřední dílny JD, kde se prováděly opravy důlní techniky.
Re: Ředitelství Jáchymovských dolů v Tabačce [Oldřich Kupec 19.2.2011 18:24] | Reagovat
Dle mých informací byl podobný počítač také asi v České Kamenici, kde za II. světové války sloužil pro potřeby podzemní zbrojní továrny v Jánské. Po válce byl také využívá pro potřeby závodu Severosklo Kam. Šenov, kde se zaváděla optického skla.
Re: Ředitelství Jáchymovských dolů v Tabačce [Igor Němec 31.7.2011 19:48] | Reagovat
Dobrý den, označení holerit se používalo i pro záznam o provedené trhací práci na Dole Stachanov v Radvanicích v Čechách, které v letech 1951-1957 spadaly pod jáchymovské doly. Mezi staršími střelmistry dožívalo až do začátku 80. let 20. století.
Re: Re: Ředitelství Jáchymovských dolů v Tabačce [Bohumír Staněk 31.7.2011 21:18] | Reagovat
To odpovídá mým poznatkům, takto se nazývaly asi všechny formuláře, které se vyplňovaly a zpracovávaly na centrálním počítači zn. Hollerith.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 82 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist