PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Maxova bouda (Maxhůtte) - Historie

Přispěl: Jan Kruliš, Praha

Maxova bouda se nacházela v nejsevernější části Rýchorského hřebene ve výši 1000 m n. m. v poloze Kutná (něm. Quetschenstein). Vrchol zde je opatřen ostrým vrcholovým skaliskem, k němuž v r. 1892 místní skupina Krkonošského spolku z Maršova přilepila základy a kamennou podezdívku, na níž vyrostla turistická chata. Přestože rakouský Riesengebirgsverein neměl v zájmu budovat samostatně v Krkonoších horské boudy, využil nabídky svého člena, továrníka Maxe Hirsche ze Slaného (Slone) v Kladsku, který spolku po likvidaci výstavy ve Vídni daroval rozebraný dřevěný pavilón, určený původně k výstavním účelům. Tak na Kutné v r. 1893 se svolením okresního hejtmanství v Trutnově zahájila provoz chata, pojmenovaná poněkud familiérně podle křestního jména dárce. Prvním nájemcem byl Jan Tippelt, který tu hospodařil vždy od května do října. V zimě byla chata uzavřena. Ve třech místnostech se nacházelo 20 lůžek, jednoduché občerstvení se připravovalo v kuchyni. Po značnou dobu své existence sloužila jako studentská noclehárna. Zanikla po druhé světové válce. Většinou bývá uváděn zánik po r. 1945, Th. Lokvenc uvádí dobu zániku po r. 1955, časopis Krkonoše/1990 uvádí dobu jako dobu zániku padesátá léta.
Prameny: Krkonoše, 5/1990, článek Krkonošská vlastivěda, autor -ji-
Theodor Lokvenc, Toulky krkonošskou minulostí, vyd. Kruh, Hradec Králové v r. 1978

Vloženo: 28.11.2006Komentáře a upřesňující informace


Maxova bouda [Antonín Tichý 21.4.2007 19:29] | Reagovat
Dovoluji si opravit některé nepřesnosti: Max Hirsch byl továrník ve Slaném v Čechách a bouda sloužila jako součást jeho výstavního pavilonu na výstavě v Praze 1891. Viz Krkonoše 7/1998 str. 24 - 25
Re: Maxova bouda [Jan Kruliš, Praha 22.4.2007 19:22] | Reagovat
Děkuji za upozornění. Bohužel k ročníku Krkonoše 1998 nemám přístup, bylo by možné uvést jméno autora příspěvku? Jak vidíte, i já čerapal ze stejného zdroje (byť o něco staršího) a navíc z nezávislého pramene od Theodora Lokvence. Je to tedy tak trochu tvrzení proti tvrzení, proč by právě článek, který uvádíte měl být "ten pravý" - i když proč ne, že? K tomu by bylo potřeba nějakého nezávislého arbitra - nebo profesionálního historika (což nejsem), který by to uměl jít "ad fontes". Nezapomeňte řeč - určitě to ještě prodiskutujeme.
S pozdravem JK
Maxova bouda [Antonín Tichý 29.6.2009 21:05] | Reagovat
Vážený pane Kruliši, navazuji na naši korespondenci před dvěma lety, protože Maxovka si nezaslouží, aby u ní byly stále uvedeny mylné informace, když skutečnost je známá a doložená. Bohužel uvedením informací na pravou míru se kromě mě nikdo nezabývá, a tak i když je mi celkem trapné prosazovat výsledky vlastního bádání, nemohu jinak.
http://www.freiheit.cz/11-krkonose--mesicnik-o-prirode-a-lidech/52-objeveni-pana-hirsche.html
Kolega Lokvenc je s tím naprosto srozuměn a není sám, kdo se včetně mne v případě Maxovky mýlil.
Srdečně zdravím z Krkonoš - Antonín Tichý
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 31 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist