PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Tocov (Totzau) - Tocov po válce I

Přispěl: Jiří Kripner

Masakr v Tocově I.
Vydáno dne 09. 01. 2005
Očitý svědek H. K. W. vyprávěl 1. května 1951 následující: „Ke starostovi v Tocově přišli dne 25. května 1945 dva policisté (ve zprávě jsou označeni jako komunisté), aby pátrali po místním a okresním vedoucím NSDAP z okresního města Kadaně, kteří se údajně měli skrývat v posledním domě vesnice. Oba policisté se odebrali do jim označeného domu čp. 85 a dostali informaci, že hledaní tu nejsou. Nato vtrhli do všech místností a narazili přitom na synovce majitele domu, Josefa Kutta ze sousední vesnice Žďáru u Doupova.

Bylo mu řečeno, že je zatčen, náhle však vypálil několik ran, kterými zabil jednoho z komunistů a druhého zranil. Potom vyskočil z okna a utekl. Krvácející zraněný utíkal však vesnicí. Když šel kolem starosty Alfreda Schmidta, stál starosta právě ve dvoře. Komunista křičel: „Proč jste nám to neřekl?", a střelil starostu do prsou (Ještě téhož večera, poté, co jej medička Christla Müller obvázala, byl odvezen do nemocnice v Karlových Varech. Uzdravil se, ale zemřel krátce po vysídlení do Saska). Když se dostal k poště, ohlásil komunista událost nejbližší české četnické stanici. Následující den muselo všechno obyvatelstvo v 7:00 ráno nastoupit na prostranství před kostelem. S hrozným křikem prohledávali Češi domy, muže tloukli, užitečné věci kradli. Dne 2. června 1945 kolem 19:00 přijely do vesnice dva nákladní vozy s asi dvaceti vojáky tzv. české revoluční gardy, oblečenými pestrými částmi německých uniforem a s rudými šátky na krku a zastavily u kostela.
Hned nato přišel rozkaz: Všichni obyvatelé vesnice nastoupit na prostranství před kostelem. Poněkud malomyslní se muži, ženy a děti shromáždili. Mužům bylo rozkázáno, aby si obnažili horní část těla. Potom museli, za nimi ženy a děti, nastoupit ve třech řadách. Komandant stál před nimi s pistolí, další obcházeli se samopaly. Poté poněkud rozjařený komandant dopil poslední doušky z lahve vína, kterou právě ukradl v kostele, a pronesl v lámané němčině řeč, v níž opět řval: „Dnes budete všichni postříleni! Celé Sudety musí chcípnout! Nemám strach, můžu vidět krev! Všichni budete zastřeleni!" Přitom byly ženy poháněny a muži byli týráni. Děti hlasitě plakaly. Stále bylo opakováno: „Dnes budete všichni postříleni!" Aby byl této řeči zjednán patřičný respekt, museli opět všichni nastoupit a byli odvedeni k poslednímu domu vesnice. Tam bylo mezitím vykonáno něco strašlivého."
PhDr. Petr Hlaváček, Ph. D.

http://www.mesto-kadan.cz/kn/

Vloženo: 5.1.2007Komentáře a upřesňující informace


Upřesnění k Tocovu [Jan Hus 6.10.2008 22:13] | Reagovat
Do Tocova přišla pátrací policejní hlídka jdoucí po stopě wervolfu. Josef Kutt byl příslušník SS,organizátor wervolfu na Žďársku, držitel železného kříže který obdržel osobně od Adolfa Hitlera.Pocházel ze Žďáru kde rodiče vlastnili hostinec. Ještě chvíli blbněte národ takovými reportážemi a dočkáme se žádosti pana Kutta o rehabilitaci, vždyť v sebeobraně zabil jenom komunistu .
Návrh na vyznamenání [Oto Skorzeny 3.11.2008 16:20] | Reagovat
Navrhuji Sepa Kutta na medaili , hrdině se zapoijil do boje proti komunismu.Doufám, že pan senátor Štětina nenechá tento návrh zapadnout. Otto Skorzeny
hruza [Michal 14.1.2009 08:57] | Reagovat
je to tragicke,vyhnani lidi z prostoru,kde zili stovky let,jejich vrazdeni nelze omluvit,ti,co to provadeli stavi je to na uroven nacistu.Jsem pro smireni se sudetskymi nemci a jejich navratem do Cech
Tocov [Michal 19.2.2014 18:53] | Reagovat
Z jakékého Ždáru pocházel?
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 92 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist