PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Svatý Jan (Sankt Johanniskirche) - Historie kostela

Přispěl: Pavel Frýda

Starší dějiny poutního kostela jsou zcela neznámé, snad zde stávala nějaká svatyně již v 11.století. První, ale kusé, písemné zmínky se objevují až v průběhu 16.-17.století. Honosná barokní stavba nového poutního místa byla vystavěna mezi roky 1728 až 1732, kdy jí vysvětil kladrubský opat Josef Sieber, rodák z nedaleké Lhotky. Donátorem stavby byl majitel panství Planá hrabě František Václav Michael ze Sinzendorfu. Malby v kostele byly svěřeny malíři V.S. Schmidtovi z Plané. Avšak již roku 1781 byl kostel císařským patentem uzavřen a 1784 zcela zrušen. Po roce 1830 byl odsvěcený a opuštěný kostel přestavěn na továrnu, kde se vyráběl porcelán. Podnikatelský záměr se však nevyvedl, zadlužená porcelánka byla prodána v dražbě, ale žádná výroba již zde obnovena nebyla. Po roce 1845 se začala stavba používat jako zdroj stavebního materiálu. Dnes lze vidět poměrně výrazné zříceniny obvodového zdiva. V roce 2000 byla zřícenina použita jako kulisa k natáčení filmu Z pekla štěstí 2, vnitřek byl filmaři nastříkán černou a rudou barvou, k vytvoření iluze pekelné sluje. Ačkoliv se nejedná o památkově chráněný objekt, tento čin je, podle mínění autora příspěvku, jistým druhem vandalství.
U kostela vznikla stejnojmenná osada, v r.1921 měla 18 domů s 88 německými obyvateli. Domy byly zbořeny v 50tých letech.

Zdroj: Zdeněk Procházka, Historicko-turistický průvodce č.17 Plánsko a Tachovsko

Vloženo: 3.3.2007Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 48 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist