PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Teplice - Střelnice (Teplitz - Schützenhaus) - Historie střelnice

Přispěl: Miloš Miličevič

V roce 1668 byla vybudována, zřejmě na náklady města a spolku, první střelnice, byla to dřevěná stavba. Nacházela se na Špitálském vrchu, přejmenovaném v roce 1841 na Královskou výšinu (po vybudování pomníku králi Bedřichu Vilémovi II.)a po roce 1945 opět přejmenovaná na Letnou.
V roce 1714 dal František Clary Aldringen dřevěnou budovu strhnout a postavit na jejím místě novou zděnou budovu střelnice. K další větší přestavbě střelnice došlo v r.1788, kdy dostala budova příslušenství a místnost pro nabíjení zbraní. Také byla vybudována nová přĺstupová cesta, která nahradila dosavadní nevyhovující (kronikář John).
V roce 1828 byl k budově přistavěn balkón a další přĺslušenství. Do klasicistního slohu byla budova přestavěna v r. 1847 (v některých pramenech 1848). Rovněž byla provedena úprava celého okolí, vybudovány byly vycházkové cesty. K poslední přestavbě došlo v r. 1898. Střelnice měla kromě technického zázemí a klubových místností restauraci a sál, které byly využívány ke komerčním účelům Konaly se zde plesy a bankety, dokonce i shromáždění občanů.
Střelnice sloužila takto až do roku 1938, kdy byla budova prodána za obnos 570 000,- Kčs Svazu Němců. V roce 1942 přešla do vlastnictví národně-socialistické strany a sloužila pro "turnery". Po roce 1945 byla budova opuštěna. Chátrala, až byla v sedmdesátých letech zbourána. Od roku 1978 na místě střelnice stojí budova bývalého Podnikového ředitelství Severočeských státních lesů, nyní Krajského inspektorátu Lesů ČR, s.p.
Ještě v osmdesátých letech stál v blízkosti budovy Státních lesů zděný podstavec, na který se kdysi umisťovala tyč s dřevěným ptákem.

Přejato z : www.ssklesy-teplice.com

Vloženo: 19.3.2007Komentáře a upřesňující informace


střelnice Teplice [Michael Myslík 14.3.2016 20:54] | Reagovat
Asi do roku 1964 byly v tanečním sále skladovány barevné skleněné tyče, nejspíše původem ze mstišovské sklárny.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 99 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist