PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Krásná Lípa (Schönlind) - Krásná Lípa - historie

Přispěl: Alexej Kokorev, Cheb

Krásná Lípa ležela na dnes již neexistující železniční trati, která spojovala Cheb a Waldsassen, která byla zároveň první chebskou železnicí. Poměrně rozlehlá obec čítala asi 20 popisných čísel, většinou statky. Patřil k ní hřbitov, na němž se pohřbívali lidé i z blízkého okolí (Wies, Slapany), který je dnes vedle elektrárny nejzachovalejším objektem vesnice. Vodní a parní elektrárna na samé hranici (původně mlýn, později pila) po dlouhou dobu zásobovala proudem devět vsí, z toho pět na české a čtyři na bavorské straně. Krásná Lípa byla dopravně spojena i s obcemi na bavorské straně Mammersreuth a Egerteich. Spojení bylo přerušeno zbouráním mostu přes Odravu v padesátých letech. Změny v krajině samotné Krásné Lípy i blízkého okolí při tzv. ženijně technických úpravách hraničního pásma byly ve druhé polovině minulého století značné a oblast většinou poškodily. Bývalou vsí procházela tzv.signálka i hraniční plot. Proto je hledání zbytků osídlení velmi ztížené.

Vloženo: 2.4.2007Komentáře a upřesňující informace


Zachovalý vodní příkop pod obcí. [S.Leinweber 26.12.2009 11:43] | Reagovat
Na hraně zlomu terénu pod obcí je hluboký příkop,který byl zřejmě alternativně používán při velké vodě a úpravu toku k pile,resp.elektrárně.Celým povodím Odravy se setkáte s vybudovanými vodními kanály a řečišti vyloženými čedičovými kameny z místních lomů.Ten nejstarší je na horizontu nad Krásnou Lípou.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 54 do následujícího políčka:

   


Processing time: 37 msec.
IP address = 100.28.0.143
desktop version