PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Jehličná (Grasseth) - Geschichte

Přispěl: Dieter Pohl

Der Dorfname Grasseth stammt vermutlich von grazzach, eine alte deutsche Bezeichnung für Triebe von Nadelbäumen. Den tschechischen Namen Jehličná, erhielt die Gemeinde am 1. 7. 1947.
Erstmals erwähnt wurde die Siedung 1523 als Eigentum des Nikolaus Globner von Globen.
Zu den bekanntesten Bauten in Grasseth gehörten befestigte landwirtschaftliche Gebäude, erbaut 1815. Das Dorf hatte ebenfalls zwei Schulen und nach dem 12. Weltkrieg ein Feuerwehrhaus. An der Kirche befand sich ein Friedhof, in der Dorfmitte ein Denkmal der Gefallenen des 1. Weltkrieges.


Vloženo: 3.4.2007Komentáře a upřesňující informace


Překlad článku pana D. Pohla + poznámka [Ivana Miková 9.8.2007 22:43] | Reagovat
Název obce Grasseth pochází zřejmě z "grazzach", staroněmeckého označení pro výhonky jehličnatých stromů. Český název Jehličná dostala obec 1. července 1947.
Poprvé byla obec zmíněna roku 1523 jako majetek Mikuláše Globnera z Globen (česky Hlavno).
K nejznámějším stavbám v Grassethu patřily hrázděné selské budovy postavené roku 1815. Vesnice také měla dvě školy a po 1. sv.v. hasičskou zbrojnici. U kostela se nacházel hřbitov, uprostřed obce památník padlým z 1. sv. války.
POZNÁMKA:
Názvem "kostel" mohl p. Pohl možná mínit zvoničku. Jedna se nacházela uprostřed obce a druhá na márnici na hřbitově za obcí poblíž železniční zastávky. V obci žádná církevní budova(kostel/Kirche) nebyla. Památník padlým z 1. světové války se nacházel na místním hřbitově - z války se nevrátilo cca třicet místních mužů. Nepodařilo se mi najít nikde zmínku, zda tento památník nebyl třeba v době mezi válkami skutečně v obci a později přenesen. Z 2. sv. války se nevrátilo cca 60 mužů.
komentáře k fotografiím atd. [H.Keilwerth 21.12.2007 09:25] | Reagovat
Dobrý den.Vážená paní Miková,já jsem se narodil v Jehličné v roce 1939 a mohl bych vám být nápomocen v této věci.Bydlím v Sokolově a chtěl bych se s Vámi nějak
spojit. Přeji pěkné vánoce a pohodový nový rok 2008
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 64 do následujícího políčka:

   


Processing time: 34 msec.
IP address = 3.235.145.108
desktop version