PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Touchořiny - kostel sv. Prokopa (Taucherin - Kirche) - Z historie kostela

Přispěl: Jan Kruliš, Praha

Kostel sv. Prokopa v Touchořinách byl z r. 1788, věž přistavěna v r. 1869. Šlo o jednoduchou podélnou stavbu s odsazeným polygonálním presbytářem, severní sakristií a hranolovou věží v západním průčelí. Stavba byla uvnitř plochostropá.
Zařízení: hlavní oltář z r. 1891, se sochami sv. Petra a Pavla. Titul. obraz z r. 1810 od Fr. Kutschery z Litoměřic., cínové rokokové svícny. Dva rokokové boční oltáře z 1. poloviny 18. století, s řezbami a obrazy Rodina Kristova, barokní z první poloviny 18. století a sv. Josef. Obraz Sedmi zakladatelů servitského řádu pocházel od J.Q. Jahna (byl získán z pražského řádového kostela sv. Michala). Barokní obraz sv. Ludvíka z Toulouse pocházel z bývalého dominikánského kostela v Litoměřicích. Barokní kazatelna s řezbami pocházela z 1. poloviny 18 století, barokní lavice z 2. čtvrti 18 století měly bohatě řezaná čela. Kamenná křitelnice klasicistních tvarů pocházela z r. 1789.
Pramen:
E.Poche a kol., Umělecké památky Čech T/Ž, svazek čtvrtý, vyd. Academia, Praha, 1982

Vloženo: 16.7.2007Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 55 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist