PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Svatý Tomáš (Sankt Thomas) - Lovecký zámeček

Přispěl: Michal Kurz

Již roku 1722 stávala v místě zvaném " Vogeltenne " zchátralá myslivna, nahrazená roku 1766 novou, opravenou v letech 1821-22. Dnešní elegantní objekt stavitele Antona Jaksche ve švýcarském stylu pochází až z let 1868 - 1870, r.1887 byl opraven a nově vybaven. Stavba na místě starého čp.10, která stála celkem 29 619 zlatých 49 krejcarů, byla určena především pro pobyt majitele panství a jeho hostů, pro něž byly upraveny místnosti 1.patra ( tzv. knížecí pokoje ); v přízemí bydlel nadlesní a adjunkti správy revíru Sv.Tomáš. Schwarzenbergové zde pobývali především na jaře, kdy se pořádaly lovy na tetřevy, a v létě, kdy se chodilo na srnce. Centrem myslivny, nazývané pro honosnou a nákladnou výzdobu i lovecký zámeček ( též " Waid-Manns Heil " podle německé obdoby pozdravu Lovu zdar ), byl hlavní sál s mohutným krbem, který zdobil emblém sv. Huberta, patrona lovu. Ve vybavení nechyběly trofeje a lovecké zbraně, na stěnách visely kopie obrazů Albrechta Dürera. Objekt měl kamenné přízemí a celodřevěné patro se zdobnými balkony, centrální obytnou budovu doplňovala stodola a dřevník.
Po roce 1945 byl objekt knížecímu rodu zabaven a předán do správy Státních lesů, což vedlo ke značnému zchátrání ( zpustl i prostor kolem zámečku, upravený jako park ). V červenci 1990 za nevyjasněných okolností vyhořel a v letech 2003 - 2005 byl nákladně rekonstruován na luxusní hotel.
Zdroj: D.Kovář, P.Koblasa: Kraj pod Vítkovým kamenem, 1996

Vloženo: 23.8.2007Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 10 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist