PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Kostřice (Kosterzitz) - Zaniklá Kostřice

Přispěl: zdenek novotný

Vesnice, původně rozložená na jihovýchodním výběžku Zourovského vrchu a v přilehlé rokli spadající k Zábrdce, se skládala ze 13 stavení s výhradně německým obyvatelstvem. Dochováno je jen několik torz zdí a překvapivě dochovaných sklepů. Bývalou obec stále viditelně obepíná pás ovocných stromů, s ostrůvkami mohutných lip.
Jihozápadně od obce jsou tři dřevěné stodoly z padesátých let.
První zmínka o Kostřicích je z let 1356 - 60, tehdy se zde uvádějí kmetcí dvory. V průběhu 16.století se v listinách vyskytuje několik osob s predikátem ,, z Kostřic ,,. Jednalo se však zřejmě pouze o dvůr či honosnější usedlost.Roku 1784 byla usedlost rozdělena mezi obyvatele, čímž vznikla Kostřice. Na počátku 19. stol. patřily Kostřice ( spolu s Prosečí, jejíchž byly osadou )k panství Svijany.Roku 1913 měla ves 56 obyvatel, výhradně Němců.Po záboru československého pohraničí v roce 1938 byla východní hranice obce totožná s hranicí okleštěné Československé republiky a německé Třetí říše. Zanikla ve druhé polovině 20.století v souvislosti s vojenským prostorem Ralsko.
Převzato s publikace ,,Obce živé a zaniklé ,,.

Vloženo: 27.8.2007Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 76 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist