PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Velhartice-synagoga (Welhartitz-Synagoge) - Synagoga a Židé ve Velharticích

Přispěl: Pavel Frýda

Židovské osídlení v městečku je doloženo od 17.století. V r.1723 zde žily 3 rodiny, v r.1880 se hlásilo k židovskému vyznání 53 osob, což bylo zřejmě nejvíce, později už počet židovských obyvatel místa jen klesal, v r.1900-40 osob, v r.1930-18 osob. V nacistických vyhlazovacích táborech zahynulo 26 místních občanů židovského původu. Rozdíl v počtu oproti sčítání obyvatel v r.1930 je zřejmě způsoben tím, že Němci důsledně vyhledávali osoby židovského původu podle zrůdných tzv. norimberských zákonů, nebylo rozhodující zdali dotyčný člověk byl členem židovské náboženské obce a hlásil k judaizmu (za Žida byla považována osoba, která měla nejméně 3 prarodiče Židy, komplikovaně bylo posuzováno židovství míšenců I.stupně-dva prarodiče a II.stupně-jeden prarodič, k této "problematice" německé úřady vydaly řadu prováděcích vyhlášek).
Zdejší klasicistní synagoga byla postavena v r.1845, nesla všechny rysy malé venkovské synagogy. K bohoslužbám byla používána až do německé okupace. Budova stojí asi 100m jižně od náměstí, byla však v r.1950 dosti radikálně adaptována na hasičskou zbrojnici a z jejího rázu někdejší svatyně nezůstalo prakticky nic zachováno, dnes čp.118a (stav.parcela č.31, o rozloze 120 m2, vedená jako zastavěná plocha a nádvoří, kat.území Velhartice, majetek obce Velhartice). Vedlejší dům čp.118 zakoupili Židé v r.1847 (za 384 zlatých), bývala tu škola a byt učitele i šamese (správce synagogy), který zřejmě působil u synagogy zároveň jako chazan (též kantor, předzpěvuje modlitby a vede bohoslužbu pokud není přítomen rabín). Prvním učitelem byl podle zdroje Samuel Berger, bydlel v bytě se svou sestrou Jety a dcerou Fandou. Posledním učitelem byl Popper, který odešel do Klatov. Bohužel zdroj zdejší působení jmenovaných časově nijak nevymezuje.
Poslední dokladem o přítomnosti židovského obyvatelstva v městečku pak zůstává hřbitov ležící asi 1 km jihozápadně od synagogy a asi 150 m od silnice do osady Zahálka. Založen byl poměrně pozdě v r.1858 a je také malý rozlohou-515 m2 (pozem.parcela č.352/1, kat.území Velhartice, v majetku Federace židovských obcí ČR). Ve východní části hřbitova stojí stále dva pilíře někdejší márnice. Na hřbitově si lze prohlédnout 25 viditelných náhrobků, ostatní ukrývá koberec popínavého břečťanu. Hojným motivem zdejších náhrobků je hexagram (Davidova hvězda, magen David). Je zde též umístěn památníček se jmény místních židovských obětí německého nacizmu. Vchod na hřbitov je osazen novými dřevěnými vraty a celá ohradní zeď je pěkně opravena, jinak pohřebiště udržováno zřejmě není. Hřbitov je však uzamčen a zájemce o prohlídku si tak musí poradit se dvěma a půl metry zdi.

Zdroj: B.Rozkošná-P.Jakubec, Židovské památky Čech
Obecní kronika Velhartice

Vloženo: 6.9.2007Komentáře a upřesňující informace


nemusíte přelézat zeď [hana skálová 20.12.2008 00:12] | Reagovat
pokud si chce někdo prohlédnout židovský hřbitov ve velharticích, opravdu nemusí ( a také by neměl) přelézat 2m vysokou zeď. stačí dojít do hradu ve velharticích a o klíč od hřbitova požádat. pokud vím, je hřbitov v péči nebo alespoň v evidenci plzeňské židovské obce
Re: nemusíte přelézat zeď [Pavel Frýda 20.12.2008 22:16] | Reagovat
Děkuji za upozornění na možnost zápůjčky klíčů, snad to pomůže dalším návštěvníkům. Vhodné by snad ale bylo nějaké takové upozornění na dveřích hřbitova, jako je tomu třeba v Nýrsku. Při svých návštěvách těchto památek se snažím dodržovat základní zásady slušnosti, většinou se zeptám na obecním, či městském úřadu, ale často přijedu k místu mimo úřední hodiny a židovské hřbitovy jsou, jak známo, v poměrně odlehlých částech katastrů obcí a měst, zeptat se není koho a když už je člověk v místě....Z katastru nemovitostí je zřejmé, že pozemek je v majetku Federace židovských obcí ČR, jestli jej má v péči plzeňská ŽNO nevím, jsem jen amatér a na takové detailní zjišťování stavu věcí nemám kdy.
Vážená paní Skálová, zřejmě budete z místa, dovoluji se tedy zdvořile zeptat zdali existuje foto synagogy v původní podobě. Díky.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 40 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist