PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Sušice-synagoga (Schüttenhofen-Synagoge) - Synagoga v Sušici a zdejší židovská obec

Přispěl: Pavel Frýda

První písemná zmínka o přítomnosti Židů ve městě pochází ze 16.století (konkrétně k r.1562). První doklad o počtu Židů pochází pak z berní ruly 1654-55, kdy jsou ve městě vedena jména 14 Židů (zřejmě se jednalo o celé rodiny). V průběhu 18.století žilo v Sušici okolo 70 až 90 židovských obyvatel, nejpočetnější byla židovská komunita v r.1860, kdy měla asi 300 příslušníků, pak už počet Židů v místě jen klesal, v r.1890-171 osob, v r.1930-112 občanů hlásících se k židovskému vyznání. Z nacistických vyhlazovacích táborů se vrátilo pouhých 8 osob (někdy jsou uváděni jen 3 lidé).....
Ve městě existovalo uzavřené ghetto, stávalo v dnešní Vodní ulici, která byla dříve zvána prostě Židovskou ulicí. Ve starším období byla ulice uzavírána řetězem a pro židovské obyvatelstvo platila řada omezení, ale z města nebyli Židé nikdy vypovězeni. Před polovinou 19.století je zde doloženo 19 židovských domů. První dřevěná stavba synagogy z let 1659-60 vyhořela v r.1707, poté byla postavena v r.1709 další zděná v místech domu čp.149, později využívána jako škola, ta stála až do r.1923, kdy taktéž vyhořela a již nebyla obnovena. Počet židovských obyvatel v Sušici postupně stoupal a stará stavba již přestala vyhovovat, proto židovská obec zakoupila tři domy na protější straně ulice a v místech dnešního bytového domu čp.142 ve Vodní ulici (st.parcela č.61/2, kat.území Sušice n.Otavou, majetek města Sušice) byla postavena v letech 1857-59 další synagoga v neorománském slohu. Základní kámen stavby byl položen 14.7.1857 a slavnostní zasvěcení v podobě vnesení tóry provedené rabínem Abrahamem Schwarzkopfem se konalo 10.8.1859. Dobový tisk ji hodnotil jako "nejhezčí z chrámů Izraelitů v Čechách". Tato synagoga sloužila k bohoslužbám až do německé okupace. Stála až do r.1963, kdy byla zbořena. Místo neupomíná žádný památníček ani deska, památník židovským obětem nacizmu je zřízen od r.2000 na novém židovském hřbitově v dnešní Křičkově ulici. V hale radnice je instalován panel s informacemi o historii někdejší židovské komunity ve městě.
Významnou a cennou památkou na židovské osídlení je starý hřbitov v ulici Příkopy, asi 200 m jižně od Vodní ulice, původně byl vklíněn do hradeb městské fortifikace. Založen byl v r.1626, v každém následujícím století byl poněkud rozšířen, až dosáhl plochy 435 m2 (pozem.parcela č.196, kat.území Sušice n.Otavou, majetek města Sušice). Dochovalo se asi 140 stél, nejstarší z r.1708, pohřbívalo se zde do r.1873. Větší opravou prošel hřbitov v letech 1987-88, úprava však byla provedena laicky, uprostřed pohřebiště byla uměle vytvořena cesta a přibližně polovina náhrobků tudíž nemá správnou orientaci východním směrem. To je však jediná věc, která se dá úpravě vytknout, jinak je pohřebiště hezky udržováno, je opravena zeď i vstupní portál, na kterém je stručný text připomínající tragický osud židovského obyvatelstva ve městě.
Od r.1876 existuje ve městě i nový židovský hřbitov v Křičkově ulici, asi 1 km jihozápadně od starého hřbitova. Je dobře udržován, dochováno je zde okolo stovky náhrobků. Má rozlohu 1595 m2 (poz.parcela č.955/1, kat.území Sušice n.Otavou, v majetku Federace žid.obcí ČR), je uzamykán a jeho prohlídka je možná pouze přelezením jihozápadní zdi, která je velmi nízká. U vchodu stojí malý památníček obětem holocaustu židovských občanů Sušice.

Zdroje: B.Rozkošná-P.Jakubec, Židovské památky Čech
web.stránky Města Sušice a infopanel MÚ
Stručné dějiny Židů v Sušici, sborník Muzea Šumavy 1994Vloženo: 11.9.2007Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 32 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist