PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Defurovy Lažany - zámek (Defurovy Lažany - zámek) - Historie

Přispěl: Zdeněk Pechar

Původně gotická tvrz písemně doložená v roce 1496, majitelem byli Lazanští z Bukové. Vlastní obec Lažany je poprvé zmíněna v roce 1366, kdy jí vlastnil Basko Gylnerz de Lazan. Od roku 1615 byl majitelem Friedrich Švihovský z Rýzmberka. Po jeho smrti (1629) zdědil tuto část majetku jeho prvorozený syn Petr Vok Švihovský z Rýzmberka. Po jeho skonu r.1642 přešel majetek na jeho bratra Ferdinanda Václava Viléma Švihovského z Rýzmberka. A to podle smlouvy kterou oba bratři uzavřeli po otcově smrti. Ferdinand Švihovský zemřel 18.aug.1658. Po té došlo k prodeji Lažan. K tvrzi Lažany patřil pivovar s chmelnicí, ovčínem a poplužní dvůr. Tvrz byla renesančně přestavěna, pravděpodobně počátkem 17. století. Až do 2 poloviny 17. století se vystřídalo několik majitelů. Ke konci tohoto století se stal majitelem Johann Ferdinand Joachim Joseph Franz Wenzel Des Fours, ten také přestavěl tvrz na raně barokní zámek a současně byla také postavena kaple sv. Antonína Paduánského. Roku 1831 koupil zámek hrabě František Boos- Waldeck , jeho potomci vlastnili Lažany Defurovy do roku 1918. Jméno Lažany se postupně vyvíjelo, od roku 1872 byli úředně pojmenovány na Lažan- Desfours, v roce 1886 Lažany Desfours, v roce 1890 Lažany Defurovy a po roce 1900 Duforovy Lažany. Tento název se zachoval až do dneška. Architektonicky je zámek popisován jako trojkřídlá, někdy čtyřkřídlá patrová budova. Tato neshoda tkví v zalomeném severovýchodním křídle, někdo ho považuje za jedno křídlo a jiný zase za dvě křídla. Konstrukce zámku je tím uzavřená a vytváří malé nádvoří přístupné dvěma průjezdy s arkádami v přízemí.
V současné době je zámek prázdný a chátrá. Hospodářské budovy jsou většinou pobořeny, zámecký park a rybníky neudržovány. Po druhé světové válce zde byl internát učiliště z nedalekých Oselec a to až do 90. let minulého století. V té době byli prováděny nevhodné stavební úpravy např. při opravě kuchyně nebo výměně oken. Po té byl majitelem advokát pan Šula. Nyní je vlastníkem jedna soukromá společnost. Jenom čas ukáže jestli to zámku prospěje.


Vloženo: 13.9.2007



Komentáře a upřesňující informace


Jan Des Fours [Harald Skala 16.11.2008 10:43] | Reagovat
Zabývám se již delsí čas biografiemi rodiny Des Fours. Ve Vašem příspěvku o majitelích obce píšete, že do r. 1658 patřila vdově po J. M. Czernínovi z Chudenic, po té byl majitelem hrabě Jan Des Fours.
Pohlédneme-li do rodostromu Des Fours, mělo by se jednat o Jana Nepomuka Ferdinanda Des Fours. Ten měl skutečně v jeho plném titulu též "pán na Lažanech ".
Problém ovšem je, že Jan Nepomuk žil mezi roky 1699 - 1757, nemohl se tedy stát pánem Lažan již r. 1658, po smrti Elišky Czernínové.
Bud tedy koupil Lažany již otec Jana Nepomuka,
Matyáš Václav Josef Des Fours, nebo se Lažany dostaly do držení Des Foursů až počátkem 18. stol.
Byl bych Vám velmi zavázán, kdyby jste mi na můj mejl odpověděli.
Srdečné pozdravy z Německa, Harald Skala
Re: Jan Des Fours [Zdeněk Pechar 18.11.2008 17:16] | Reagovat
Děkuji za upozornění, ale čerpal jsem z publikací o historii tohoto sídla aniž bych se podíval na jména majitelů podrobně. Až teprve teď jsem zjistil že v obou rodech je spousta omylů. Článek opravím a odpovím i na Váš imail.
Re: Re: Jan Des Fours [Jiří Hevera 14.2.2012 14:40] | Reagovat
Vážený pane,
obracím se na Vás s prosbou o pomoc ve vyhledávání podkladů v rámci genealogie mého rodu.
Podle archivních záznamů matriky Farního úřadu Budislavice se v domě čp.50 v Mladém Smolivci narodil 28.12.1884 můj děd Bohumil Hlinka jako nemanželské dítě Terezii Hlinkové, dcery Jana Hlinky (+1905)- bednáře a domkaře z čp. 50 a jeho ženy Kateřiny (+1907), dcery Vojtěcha Floriána .
Otcem mého dědy byl údajně hrabě Viktor Boos-Waldeck z Oselce (1840-1916) a nechal tak svého nemanželského syna Bohumila vystudovat v Plzni a Praze, kde můj děd jako architekt podnikal a oženil se s mou babičkou Marii Hlinkovou - Čermákovou a splodili v roce 1913 mou matku. V matrice není jeho otec uveden.
Ještě v roce 1915 psal dopisy z 1.sv.války mé babičce a své tzv. tetičce Hlinkové do Ml.Smolivce čp. 50. Údajně jeho matka Terezie Hlinková po porodu umřela a tak ho vychovávala rodina Hlinků. Osud Terezie Hlinkové se mi ale v archivech už nepodařilo vysledovat. Můj děd potom působil jako legionář na Rusi a jeho stopa se mi ztrácí v roce 1924 ve Vladivostoku, kde byl označen jako nezvěstný.
Prosím Vás o jakoukoliv pomoc a poskytnutí informací (místní paměti, matriky, apod.), kde hledat něco ve vztahu hraběte Waldecka ke svému údajnému synovi Bohumilovi Hlinkovi.
Děkuji Vám předem za ochotu
s pozdravem
Jiří Hevera
Boženy Němcové 1362, 560 02 Česká Třebová
tel. 465532247, mob. 773 555 730
Re: Re: Re: Jan Des Fours [Jindřich Marek 31.12.2022 11:37] | Reagovat
Vážený pane, asi Vás nepotěším, ale Váš dědeček byl v legiích pouhý den, potom přešel k bílé kontrarozvědce v Samaře, kde se dopustil loupežné vraždy na dánských zástupcích Červeného kříže, byl zatčen a odsouzen na doživotí. Uprchl a spojil se s bolševiky a vraždil dál. Jeho stopy mizí, ale budu Vám vděčný za jakoukoliv informaci (či foto) o něm.
S pozdravem
Jindřich MAREK
Vojenský historický ústav Praha
Re: Jan Des Fours [Zdeněk Pechar 18.11.2008 17:43] | Reagovat
Prosím pošlete mi Váš mail. Abych Vám mohl odpovědět přímo. Díky.
jan des foures [M.Šebelíková 10.8.2015 08:02] | Reagovat
Dobrý den, prosím, nemohl byste mi ozřejmit spojitost mezi "Defurovy Lažany" a rodem Des Foures, kteří vlastnili Hrubý Rohozec? (viz Wikipedie: Za panování císaře Rudolfa II. přišli do Čech z Lotrinska. Ludvík Desfours působil jako vyslanec a rada Rudolfa II., po jeho smrti se rod rozdělil na lotrinskou a českou větev. Českou linii založil císařský generál Mikuláš Desfours, který bojoval na Bílé hoře v řadách císařského vojska. Roku 1625 ho Albrecht z Valdštejna pověřil velením jízdního pluku císařské armády a také mu pomohl získat hodnost generála a panství Hrubý Rohozec a Malou Skálu jako léno. Mikuláš se mu však věrností neodvděčil, když se připravovalo spiknutí proti Valdštejnovi, přeběhl na stranu císaře a podílel se na zdradě svého ochránce. Za tento čin byl jmenován podmaršálkem a získal hraběcí titul, zemřel roku 1661. Jeho syn Albrecht Maxmilián i vnuk František Václav se věnovali vojenství a dosáhli generálské hodnosti. Drželi Hrubý Rohozec, Smržovku a další statky na Moravě. Po roce 1945 Československo opustili.") Děkuji.
Re: jan des foures [Zdeněk Pechar 12.8.2015 16:57] | Reagovat
Obraťte se na pana Haralda Skalu, dlouhodobě se tímto rodem zabývá. Napsal i několik knih. Jen na okraj, údaje ve " Wiki..." nemusí být relevantní ale i mohou.
S pozdravem
Zdeněk Pechar
Kateřina Pekařová [Alžběta Procházková 12.9.2023 17:18] | Reagovat
Dobrý den,
chtěla bych vás požádat o informaci, zda existují nějaké dochované záznamy o mé předkyni Kateřině Pekařové, která se dle dostupných informací z rodokmenu narodila 2. 11. 1763 v Lazan Desfours. Dcera Matěje Šejtka a Marie.
Moc děkuji,
Alžběta Procházková
Re: Kateřina Pekařová [Zdeněk Pechar 12.9.2023 20:03] | Reagovat
Narození je v matrice Kvášňovice 01 snímek 57. Rodiče Matěj Pekař a Magdalena Hudličková - svatba 22.5.1759 matrika Kváčňovice 01 snímek 122.
Odkaz na matriky Kvášňovic: https://www.portafontium.eu/contents/register/soap-pn/cirkev-rimskokatolicka/kvasnovice
Víc nevím. Jestli toto vše znáte tak se omlouvám za "nošení dříví do lesa".
Zdeněk Pechar
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 32 do následujícího políčka:

   


Processing time: 73 msec.
IP address = 18.189.193.33
desktop version