PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Nová Ves (Willersdorf) - Z Muzea v Teplicích

Přispěl: Milan Gruber Bouška

Vilejšov (Willersdorf)

Obec Vilejšov stávala při cestě z Pastvin na Dlouhou Louku nedaleko obce Fláje. Z Vilejšova také vedla stezka přes Vrch tří pánů Domaslavickým údolím, z hor do Domaslavic, Křižanova, Hrobu a dále do Teplic. Či naopak přes Vilejšov na Mackov a saský Rechenburg.

Vilejšov je v análech uváděn pod dvěma názvy jako Dorf Willerstorff a Willersdorf, či Neudorf nyní Nová ves u Duchcova. Jde však o jednu obec, která byla pravděpodobně rozdělena na dvě části, jedna byla vedena jako samota a patřila k Novému Městu a druhá se stala osadou obce Fláje. Duchcov je zde zmiňován proto, že Vilejšov patřil na počátku století pod hejtmanství a okres Duchcov.

Tereziánský katastr uvádí 22 hospodářů, mlýn o jednom kole na nestálé vodě, zmiňován je i forman. Vilejšov v roce 1757 patřil pod panství Duchcov, Záluží a Horní Litvínov. V roce 1900 zde bylo 52 domů a 239 obyvatel, pošta a fara se nacházela na Flájích.

Z Vilejšova dnes již nic nezbylo. Turistické značení upozorňuje na místo obce, ale do jejího bývalého centra se musí po žluté ještě asi 1 km přes potok malou stezkou pro pěší. U potoka jsou patrné pouze zarostlé zbytky základů stavení a o přítomnosti lidí svědčí obecní rybník zvolna zarůstající travou s rozpadajícím se náhonem.

Vloženo: 22.11.2007Komentáře a upřesňující informace


Vilejšov [Michal B.Soukup 27.7.2009 14:05] | Reagovat
Dobrý den,
bývalý katastr Vilejšova je dnes označován jako Nová Ves u Oseka. Nová Ves u Duchcova je jiná obec - též zaniklá - byla hned vedle Hrdlovky (Herrlich - Neudorf) - a je zmiňovaná už ve 14.století. Zanikla spolu s Hrdlovkou, se kterou byla sloučena snad už za první republiky.
Upřesnění ke katastru obce Willersdorf [Cafourek Petr 18.10.2013 13:21] | Reagovat
Obec Willersdorf se skutečně dělila na dvě části a to na Willersdorf a Horní Willersdorf,ale obě se nacházely vedle obce Maackov,jen je dělil pruh lesa.Horní Willersdorf byl nad posledním domem obce Mackov,kde bydlela rodina Pleinerova a to podél cesty ve směru na Ullersdorf a samotný Willersdorf s kaplí byl podél cesty ve směru na Dlouhou louku.O názvu obce se dosti po válce diskutovalo,neboť Nových Vsí bylo mnoho a tak Rozumní lidé z obce Fláje,kam tato osada náležela se přikláněli k názvu Velká Ves,nebo fonetickému Vilejšov,což bylo mezi obyvateli běžně užíváno a tzv.Vilejšovské ručičky se uváděly v mapách(rozcestí cest Fláje-Dlouhá Louka-Vilejšov).
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 76 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist