Žichlice (Schichlitz) - Konec obce
Přispěl:
Milan Gruber BouškaV Žichlicích se nacházely některé typické doklady místní lidové architektury. Z konce 18. století pocházela výjezdní brána ze dvora č. p. 1, na domě č. p. 3 byl umístěn hodnotný umělecký reliéf a na domě č. p. 7 byla zajímavá sošková výzdoba. Také se tu byla pozoruhodná hrázděná kaplička Nejsvětější Trojice se zvoničkou a u silnice před vesnicí směrem na Suché stával kamenný milník z přelomu 18. a 19. století, svědčící o tom, že v minulosti tudy vedla důležitá obchodní cesta ze Saska do českého vnitrozemí.
V roce 1950 byl v Žichlicích u domu č. p. 9 objeven pravý poklad. V nehluboké jámě se nalezla nádoba plná mincí, jednalo se o jeden kus pražského groše z doby Jana Lucemburského, 83 kusů praž. grošů z doby Karla IV. a 201 kusů pražských grošů z doby vlády Václava IV. Všechny mince jsou nyní ve sbírkách Regionálního muzea v Teplicích.
O likvidaci Žichlic padl návrh v roce 1978 v souvislosti postupující těžbou uhlí, Žichlice měly být zasypány výsypkou z ústeckých dolů. Odsun obyvatel z obce proběhl v roce 1988 a do zlomového roku 1989 byly Žichlice pryč. Na jejich místě byla výsypka, pak proběhly rekultivační práce a udělala se dálnice z Teplic do Ústí nad Labem.
Zdroj : Muzeum Teplice
Vloženo: 22.11.2007