PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Lázně Jeleč (Bad Geltschberg) - Historie lázní a trati

Přispěl: Vladimír Kraus

Lázně v Jelči vznikly v polovině 19. století a byly založeny na léčbě studenou vodou ze zdejších pramenů (měla 7-9°C). Byly to po Jeseníku na našem území druhé největší lázně fungující na tomto principu. Za první světové války zde byli umístěni italští důstojníci, po r. 1945 už lázně obnoveny nebyly.
Výhodné bylo i spojení místní železnicí z Úštěku. Trať vedla dále do Lovečkovic, odkud jela lokálka do Verneřic a hlavní větev klesala údolím Lučního potoka k Labi do Velkého Března. Dráha byla otevřena r. 1890. Jízdné z Úštěku do lázní stálo 32 haléřů ve 2. třídě a 20 haléřů ve 3. třídě (1910). Tato unikátní horská železnička byla přes odpor místních úřadů zrušena r. 1978, a následně byly z úseku Vernečice - Úštěk sneseny koleje. Zůstal zachován jen úsek Lovečkovice - Velké Březno. V současné době je snaha sdružení Zubrnická muzeální železnice o obnovení muzejního provozu, sjízdný je ovšem jen úsek ze Zubrnic k Labi.

Vloženo: 13.12.2007Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 15 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist