PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Karviná-nový zámek (Karviná-nový zámek) - Zámek v Solci

Přispěl: Michal Fáber

Od roku 1873 kdy byl v novorenesančním slohu dostavěn, sloužil jako nové rodinné sídlo hrabat Larisch-Mönnichů. V prosinci roku 1944 postihl zámek požár. V roce 1945 byl zámek zkonfiskován a stal se majetkem československého státu. Roku 1947 byla nejvíce poškozená část zámku stržena a rozebrána. Méně poškozená část byla opravena a od roku 1950 byla budova předána Ústavu národního zdraví, který zde zřídil Dům zdraví v Karviné. Vlivem poddolování však musel být v roce 1953 zámek zbourán, vydržel tak pouhých osmdesát let. Stejně tak zmizel v kalových jezerech i osmdesátihektarový zámecký park se stovkami exotických rostlin a stromů, který neměl ve střední Evropě obdoby. Navždy ztracen byl také přilehlý dům pro služebnictvo, zámecká kaple a později též rodinná hrobka Larisch-Mönnichů, která ovšem byla rozebrána a na řadu let umístěna do areálu Technických služeb. Před několika lety byly některé její části využity k znovuobnovení hrobky, která bohužel svou dnešní podobou vůbec neodpovídá originálu. Nachází se v areálu parku Boženy Němcové v Karviné-Fryštátě a je jednou z mála dochovaných památek z celého bývalého zámeckého parku v Solci.

Panství Karviná (Karvinná,Karwin) drželi již od 1569 hornoslezští rytíři Larischové, od roku 1748 povýšení do českého hraběcího stavu. Sňatkem Johanna Josefa Larische (1766–1820) s baronkou Annou von Mönnich (†1787) vznikla hraběcí linie rodu Larisch von Mönnich.

Vloženo: 21.12.2007Komentáře a upřesňující informace


Reakce na Karvinou Solcu [Silvia Natanková 26.3.2012 15:36] | Reagovat
Kdysi nejkrásnější čtvrt Karviné. Bydlela jsem s rodiči ve finských domcích u parku. Škoda jen, že je pouze jedna foto. od p. Minola, kdy se již zaplavovalo údolí pod domkami.Stále vzpomínám na Solcu, zažila jsem v těch padesátých létech bourání zámku. a s kamarádkou jsme zrovna šli ze školy, musely jsme se schovat do příkopu, protože následoval odstřel. My jsme plakaly, protože již v těch 10 letech jsme věděly, že se děje něco špatného a není navždy návratu.Teď když projíždím Solcu, tak po paměti vzpomínám kde co bylo. Zničená, zdevastovaná, měsíční krajina.Kde jsou ta relaxační nádherná místa v Larišově parku. V každém koutě azalka, nebo rhododendron, cizokrajné stromy, pivovar, amfiteátr atd. Dalo by se vzpomínat. Šachty nadělaly nevyčíslitelné škody a snaží se je dělat dále. Měli bychom je konečně zastavit. Pane Polakovič děkuji za tak krásné fotografie ze starých časů.
Karviná Solca - paní Natanková a další [jiří prokš 23.9.2014 13:34] | Reagovat
Pátrám po místě, kde žila moje matka Alžběta roz Dostálová. Kdysi jsme se pokoušeli najít kolonii,kde vyrůstala, ale vzdali jsme to. Krajina je úplně jiná, a tehdy ještě nebyly internetové mapy. Nepamatuji si přesně, ale podle jejích slov vyrůstala snad v kolonii Sovinec, nebo v části Solca.. Domky postavili zřejmě Larisch-Mönichové. Matčin otec Karel Dostál pracoval na tuším Larischově dole jako elektrikář. Podle situace na mapě by to mohl být pozdější Důl ČSA. Máma jako mladá pracovala u Larischů na zámku, zřejmě jako administrativní síla. Hans Graf von Larisch ji dokonce poznal, když po listopadu 89 navštívil Karvinou. Uvítám stopy, foto, dokumenty od kohokoliv. Můžu dohledat dokumenty a fotky z rodinného archivu, naskenovat a poslat. Děkuji. Jirka Prokš, tel 732 239 436
Re: Reakce na Karvinou Solcu [PeterS 26.1.2017 19:27] | Reagovat
Dobrý večer, paní Natanková,

rád bych Vás požádal o laskavost: Myslíte, že byste byla ochotná mi odpovědět na pár krátkých dotazů o události, kterou zmiňujete? Nepůjde o nic složitého, zabralo by to jen pár minut. Byl bych Vám velmi vděčný, i když od přidání příspěvku již uplynula nějaká doba.
Za odpověď vám předem děkuji a mějte se dobře:)
Re: Reakce na Karvinou Solcu [Monika 1.2.2017 20:25] | Reagovat
Dobrý den, ráda bych si popovídala s pamětníkem jako jste Vy. Děkuji. :-)
Re: Reakce na Karvinou Solcu [Karin Lednická 17.11.2018 09:29] | Reagovat
Dobrý den, paní Natanková,
přečetla jsem si se zájmem váš zdejší komentář. Bylo by prosím možné se s vámi sejít a vyslechnout si vaše vzpomínky na Solcu a zámek trochu obšírněji?
Mnohokrát děkuji a těším se (snad) na viděnou.
Karin Lednická
Larisch [Erika 27.2.2016 23:39] | Reagovat
Dobrý den. Vlastním hromadne foto služebnictva ze zámku Solca.Mohu zaslat kopii, jestli máte zájem. Bylo by milé, kdyby na něm byla Vaše maminka :)
Re: Larisch [Petr 9.9.2016 00:14] | Reagovat
Dobrý večer,
upřímně mě zaujala Vaše odpověď ohl. zaměstnanců ze zámku Solca. Rád bych se zeptal na pár drobností s tím souvisejících (spíše s Larischy obecně), pokud byste mi výhledově věnovala pár minut svého času, byl bych Vám velmi zavázán, např. konverzace pomocí mailu.
Za Vaše případné vyjádření předem děkuji :-)
Informace [Vladislav Jankosz 24.11.2016 21:48] | Reagovat
Dobrý večer.
Moje matka, nar. v r. 1912 mi před svou smrti sdělila,
že pochází z rodu Larischu. Její matka se jmenovala Zuzana Sztwierniová (roz. Jurčoková). Údajně její babička byla za svobodna Larischova. To mě překvapilo. Údajně její babička (křestní jméno neznám) byla vyděděna z důvodu, že si vzala krejčího Jurczoka.
Pamatovala si, že ji jako malou i s její sestrou, babička
si mohla je vzít na zámek (1x týdně) a povozit je v kočáře po zámeckém parku. Pátral jsem v rodokmenu tohoto rodu
ale nepodařilo se mi najít nějakou osobu, která by tomu odpovídala. Byl bych vděčen za informaci, pokud výše uvedené tvrzení je pravdivé, či nikoliv
Děkuji
kontakt na paní Eriku ze dne 9.9.2016 [Eduard Kula 15.2.2017 09:24] | Reagovat
jsem pamětníkem a rodákem ze Solce , roč. 1936. Můj otec pracoval jako elektriář na zámku Solca i jako kluk jsem chodil do parku a na zámek, osobně znám hraběnku paní Olivii, jejího syna Johana, synovce Karla atd. napište prosím - mohli bychom se zkontaktovat a vyměnit svoje paměti?
Zdravím a těším se na odpověď . Eda Kula z Bohumína.
Jsem fanda rodu hraběcích Larischů.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 84 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist