PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Tišina (Kenruh) - Stručná historie samoty Tišina

Přispěl: Pavel Frýda

Lokalita byla zvána německy Viehruh, později Kenruh. Podle jisté podobnosti názvu i lokalizace snad v místě existovala zaniklá tvrz a dvůr zvaný v písemných pramenech 16. a 17.století Krajt (1606), Reuth, Rewt, Greyt, Gryte. Žádný terénní výzkum v okolí však nebyl proveden. Později v místech stával jediný objekt, hájovna plánského velkostatku. Po r.1948 byly v místech bývalé hájovny postaveny kasárenské objekty. Dnes jsou objekty prázdné a opuštěné.
V lesích v okolí Tišiny se nachází mnoho romantických zákoutí a dvě přírodní rezervace bukových porostů Tišina a Bučina. Přírodní rezervace Tišina má plochu pouze 10 ha, Bučina ještě méně-7 ha, nicméně obě chrání původní porost horské kyselé bučiny. Obě rezervace jsou oploceny a přístup do nich není povolen. Před několika lety, když jsem navštívil tato místa, pamatuji se, že na mě udělaly značný dojem zdejší hluboké lesy. Ačkoliv vím, že se nejedná již o původní porosty, musel jsem se obdivovat vitalitě a odhodlání někdejších kolonistů, když jim vrchnostenský úředník vykázal kus lesa s tím, že tady budou bydlet. Mýtit les, zakládat chudá políčka, to vše jen s kravkou a ručním nářadím, k tomu starost o rodinu, děti....

Zdroj: Z.Procházka, historicko-turistický průvodce Český les č.2 Tachovsko
kol.autorů, Český les-příroda,historie,život

Vloženo: 25.12.2007Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 19 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist