PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Svatá Anna (Tannaberg) - Historie

Přispěl: Michal Kurz

Místo poblíž osady Hájek začalo vznikat již roku 1703 - dne 25.7. večer se kolem vrchu zvaného Tannaberg vracel domů nemocný učitel a regenschori ze Všerub František Payer. Náhle uviděl na vrcholu kopce jasnou záři. Ze zvědavosti se vydal nahoru a spatřil silné světlo vycházející přímo ze země. Když pak světlo zmizelo, pocítil Payer, že i jeho nemoc je náhle pryč. Učitel pak nechal na vrcholu kopce z vděčnosti postavit malou dřevěnou kapli zasvěcenou sv. Anně ( k události došlo v předvečer jejího svátku ), která se po třech letech stavby stala cílem mnoha poutníků z širokého okolí, z nichž velká část se na místě zázračně uzdravila, což přispělo k další popularitě místa. V letech 1712-17 nahradil z popudu všerubského faráře Schüebela nedostačující kapli velký poutní kostel zbudovaný v barokním stylu klatovským stavitelem Markem Antoniem Gilmettim. V letech 1725-27 byl interiér vyzdoben nákladnými freskami. R.1723 nechal hraběcí rod Stadionů postavit u kostela poutnický dům ( později hospoda s ubytováním ) a r.1747 faru s nadací pro dva kněze - od té doby se Tannaberg stal samostatnou farností. Od r.1816 fungovala na Tannabergu škola. V r.1865 kostel úderem blesku vyhořel a přes rychlou opravu, při níž byla pod kostelem vyhloubena hrobka Stadionů, začal význam poutního místa upadat. Za 1.republiky byl u hostince přistavěn kulečník.
Po 2.sv. válce začalo celé místo propadat zkáze. V letech 1948-50 byla v kostele stáj pro koně vojáků, vnitřní vybavení bylo rozkradeno a zničeno a postupně byly strženy všechny objekty kolem. V 60.letech byl zpustošen interiér kostela i hraběcí hrobka. V uvolněném roce 1968 byla svatyně zčásti opravena a zohavené ostatky Stadionů si odvezli jejich příbuzní Schönbornové do Německa. Další část obnovy proběhla v letech 1978-79. Až v letech 1992-95 proběhla z iniciativy německých rodáků kompletní rekonstrukce kostela a byla obnovena tradice svatoanenských poutí.

Vloženo: 27.12.2007Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 43 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist