PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Mackov (Matzdorf) - Krátce v češtině

Přispěl: Zdeněk Pechar

Mackov (Matzdorf, Motzdorf) - Horská ves, která stávala mezi dalšími již neexistujícími obcemi Pastviny a Vilejšov. V r. 1921 zde v 59ti domech žilo 251 obyvatel. V r. 1956, je Mackov naposledy uváděn jako osada Oseku. Před válkou zde byly vzdušné lázně a také chata Naturfreunde. Odsun původních obyvatel a výstavba přehrady byly důvodem jeho konce. Ještě v 50. letech 20. stol. tu žily 3 rodiny - Rudolfovi, Preisslerovi a Pleinerovi. Několik domů po Němcích bylo využíváno jako rekreační chalupy, ale mnoho jich už bylo polorozbořených. Vše dovršila stavba přehrady s pitnou vodou, kvůli níž museli obyvatelé kvuli ochranému hygienickému pásmu obec definitivně opustit.
Ottova encyklopedie z 1. 1. 1908: Matzdorf, ves v Čechách, hejtm. a okr. Duchcov, fara a pš. Fláje; 62 d., 305 ob. n. (1890), 1tř. šk GENEA:.MACKOV v r. 1869-1890 pod názvem Motzdorf osada obce Fláje v okr. Teplice, v r. 1900-1910 pod názvem Motzdorf osada obce Fláje v okr. Duchcov, v r. 1921-1930 pod názvem Matzdorf osada obce Fláje v okr. Duchcov, v r. 1950 osada obce Fláje v okr. Duchcov, v dalších letech se jako osada neuvádí (součást obce Osek v okr. Teplice
Vyhláška ministra vnitra ze dne 16. ledna 1948: (změna názvu)pro osadu Matzdorf (místní obec Fláje) název Mackov


Vloženo: 9.1.2008Komentáře a upřesňující informace


dobry den [dyta 29.2.2012 21:49] | Reagovat
dobry den, ja by som sa chcela opytat, ci nahodou neviete kde sa tie posledne rodiny odstahovali ( rodina Rudolfovi)? Ja si robim rodokmen a dopracovala som sa k tajto obci spolu s obcou ullersdorf, a malo by to byt v okrese trebenice.
Na matrike v trebenicich mi povedali ze tam maju oni zaznam o mojej prababicke ktora sa narodila v ullersdorf, a oni mi povedali ze to je Lhota pri trebenicich. Ale napriek dalsim zisteniam,sa v tejto obci sa mojej babicky mena nikdy nevyskitovali, ja uz neviem ako dalej....
Re: dobry den [Cafourek Petr 7.3.2012 11:00] | Reagovat
Zdravím z Litvínova a odpovídám na dotaz ohledně obce Oldříš(Ullersdorf).Tato již zcela zaniklá obec je v nynějším okrese Teplice v Čechách a možná jsou nějaké informace v obci Moldava.Karel Rudolf by měl bydlet v Kladrubech (Rehabilitační zařízení) a jeho sestra bydlela zde v Litvínově,ale žádné informace o ní namám.
dobry den [dyta 7.3.2012 19:11] | Reagovat
Ja som sa dopracovala k litomericiam, kde ma posunuli do Trebenic a oni tam maju zaznam (rodny list) mojej babicky Stefanie. Prave oni mi povedali ,ze Ullersdorf je vlastne Lhota pri Trebenicich, co ale nie je ale pravda, pretoze po dlhom skumani v digitalnych matrikach na internete som sa dopracovala ze vlastne ten ullersdorf je Oldris pri Moldave. Volala som do Moldavy, tam ma posunuli k obecnemu mestu Hrob.
Moja mama Margita Koss bola dcerou Stefanie Koss ( rod. Schlogel) 23.9.1913 Ullersdorf. Jej mama (moja prababicka) sa volala Emilie Schlogel ( rodena Glockner) 20.10. 1878 Ullersdorf. A umrtny list prave hladam koli nej, pretoze u nas v rodine sa kolovalo ,ze sa tam stala nejaka tragedia, podla rozpravania mala spachat samovrazdu okolo roku 1915-1917. Existuju nejake zaznamy ked v tej dobre niekto spachal samovrazdu? Pretoze prave koli tomu ze sa Emilie zabila, moja babicka Stefanie bola adoptovana do nejakej rodiny do Mostu. Existoval nejaky sirotinec vo vasom okoli? Neviem ako sa k tomu dopatrat.
Emilie (prababicka) mala manzela Wenzel Schlogel 21.1.1871 Ullersdorf a svadbu mali 4.2.1895 Ullersdorf. On bol konsky handlir. Pravdepodobne mali 4 dcery,najmladsia bola moja babicka Stefanie.
Jeho otec sa volal Jozef Schlogel, mama Johanna Vitek, byvali v ullersdorf c.31
Tieto zaznamy mi poskitly na matrike v Trebenicich ( okres litomerice), ale nic viac tam nenasli. Teda ani neviem kde zomreli. A v Ullersdorfe je hrbitov?
Dakujem za odpoved 
Re: dobry den [Cafourek Petr 8.3.2012 12:28] | Reagovat
Já toho moc nevím,ale v okolí byly pouze dva farní kostely a to v Moldavě,kde je kostel a hřbitov stále a druhý větší,ale zrušený ve Flájích.Oldříš(Ullersdorf)a sousední obec Pastviny(Grünwald)spadaly pod farnost Moldava,ale možností je i obec Fláje,kam spadala sousední obec Mackov(Motzdorf) a Nová Ves(Willersdorf) zde v těchto obcích jsou jména původních obyvatel (Rudolf,Glockner,Schlogel). Dalším z kostelů v okolí je kostel v Mikulově a v Hrobu(okres Teplice).Já pocházím z Flájí a otec,který znal hodně lidí z těchto obcí již nežije.Sirotčinec v Mostu stále existuje.Další z možností by mohl být Osecký klášter.Zatím vše a snad to pomůže v hledání.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 57 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist