PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Břešťany (Preschen) - Historie

Přispěl: Zdeněk Pechar

Břešťany (Preschen) - (též Přeštany), ležela mezi obcemi Břežánky a Jenišův Újezd. První písemná zmínka pochází z r. 1208. V r. 1921 tu v 66 domech žilo 562 obyvatel. Úředně obec zanikla v r. 1949, kdy byla sloučena s Břežánkami pod společným názvem Břežánky.
Ottova encyklopedie z 1. 1. 1908: Břešťany (něm. Preschen), ves v Čechách, býv. panství Osek, hejtm. Teplice, okres a pošta Bílina, fara Jenišův Újezd, 37 d., 199 obyv. něm. (1880).
V okolí Břežánek, Břešťan a Jenišova Újezdu se nacházela ložiska cihlářské hlíny a tvárných jílů, využívaných k výrobě cihel a hliněných výrobků. V Břešťanech vznikla továrna na hliněné předměty a umělý kámen Eduarda Nehse a továrna na stavební kameninu F. Müllera. Ještě v polovině 19. stol. malá vesnička se po vzniku továrny a dolů začala rozšiřovat a modernizovat - od r. 1894 měla vlastní poštovní a telegrafní úřad, po r. 1900 zde byl zaveden vodovod a elektřina. V r. 1949 administrativně splynula v jednu obec s Břežánkami. V r. 1972 byli kvůli těžbě uhlí obyvatelé vystěhováni do nového sídliště v Bílině a jejich domy byly zbourány.


Vloženo: 9.1.2008Komentáře a upřesňující informace


obyvatel obce [Ant. Pour 2.1.2010 18:20] | Reagovat
Zajímá mě zda jsou o obci natočený nějaký záznami před zbouráním a během bourání. předem děkuji A. Pour
Re: obyvatel obce [jan michl 9.6.2020 13:33] | Reagovat
Ahoj Tondo,
od roku 1964 kdy se babička s dědou odstěhovali do Bíliny jsem se nesetkal s nikým z Břežánek a jsi první na koho jsem našel spojení.
Pokud Ti něco říká moje přezdívka tak se ozvi.
Šťovajs
Re: Re: obyvatel obce [antonin pour 11.6.2020 11:06] | Reagovat
Ahoj,jasně že si pamatuju,jezdil jsi vždy na prázdniny,pamatuješ Ty jak jsme na schodech u kina mastily karty?Já bydlím v Mostě,ty myslím někde u Mělníka,jsem již 15 let v důchodu,nestojí to za nic mám problém se zdravím nic nemůžu dělat sotva se hejbu,to víš resty z "mládí.Ahoj Tonda
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 28 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist