PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Velký Jindřichov (Gros Heinrichschlag) - Historie

Přispěl: Michal Kurz

Ves založil Jindřich z Michalovic roku 1352 a záhy nato ji daroval faře v Benešově nad Černou - podle tohoto majitele se pak Jindřichovu říkalo také Pfaffendorf ( tedy něco jako Kněžská Ves ). Po 2.sv. válce byla vesnice vysídlena a novými obyvateli se stali rumunští Slováci, kteří si ale nakonec v rámci řízeného dosidlovacího procesu vynutili přesun jinam a do Jindřichova tak přišli obyvatelé z likvidovaných samot v zřizovaném zakázaném hraničním pásmu. I přesto ale osídlení poměrně upadalo. Dodnes se zachoval nepatrný zlomek původní zástavby - jediný původní rozlehlý statek u cesty a několik dalších menších objektů rekreačních chat ( mladšího data ) a chalup.

Vloženo: 10.1.2008Komentáře a upřesňující informace


Velký Jindřichov 13 [Aleš Kurz 23.7.2008 22:51] | Reagovat
Dobrý den. Zdravím svého jmenovce...
Myslím, že Jindřichov založil Jindřich z Velešína. Jinak jsme v současné době jediní trvale bydlící obyvatelé této zaniklé vsi právě ve Vámi zmiňovaném statku.
Přivítáme jakékoli informace z historie Jindřichova a případně i staré fotografie.
Děkujeme
Velký a malý J. [P.J.Šafařík-Skalinský 14.11.2011 18:17] | Reagovat
Máte ještě na domě tu tabuli s označením místa,polit. okresu a země?¨Kdo opravil tak zvláštně ta boží muka (křížek) nedaleko od vás? Nevím přesně, ale Malý Jindřichov byl při silnici Č.Údolí Hojná Voda. Zajímá vás, jak to bylo s rumunskými Slováky, kteří tam přišli v r. 1946? Něvo o nich vím.
Re: Velký a malý J. [Aleš Kurz 22.12.2011 09:27] | Reagovat
Dobrý den,

jsem rád, že se i Vám líbí stará cedule, kterou jsme po opravě fasády dali zpět na čelné místo. Tato cedule je určitě nějak spjata s naším domem, protože jsme ji našli zazděnou při rekonstrukci domu.
Kovaný kříž na staré cestě z Jindřichova do Benešova jsme opravili my. Byl to jeden z prvních počinů v krajině Jindřichova, který jsme udělali. Bude to možná už patnáct let. Občas si zazvoním. Kříž není zrekonstruovaný, ani jsme nechtěl aby to byl klasický katolicko křesťanský kříž. Dali jsme ho tam jako úctu k minulým obyvatelům Jindřichova ale zároveň zvýraznění krásného místa. MNohem hodnotnější ale jsou další kamenná boží muka o kousek dál, které by mohli být až z Rožmberských dílen. Co se Malého Jindřichova týče, tak jeho zbytky se nachází v lese u zaniklé cesty z Velkého jindřichova do Starých Hutí. V současné době se snažím s panem Koblasou dokončit historickou publikaci o JIndřichovu a nejbližším okolí. Z poválečného období toho máme minimum, takže budu rád za jakékoli informace. Hezké vánoce Aleš Kurz
Velký Jindřichov [Marie Schönbauerová 29.5.2014 11:15] | Reagovat
Dobrý den. V sobotu (24.5.) jsem šla z Benešova přes Věrtele do Černého údolí. Překrásná místa, ale jistě náročný trvalý život. Nejvíc nás zaujal velký kámen, s nějakými tajemnými znaky v kruhu. Kde se tam vzal. Vypadá velice nově. A dalším zážitkem byla mladá dáma, která naší malou skupinu 2x míjela za volantem obrovského traktoru - klobouk dolu. Moc přeji všem, kteří ta nádnerná místa znovu oživují hodně síly a úspěchů. Marie Schönbauerová
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 36 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist