PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Rauschererb (Rauschererb) - Trocha místopisu

Přispěl: Michal Urban

Rauschererb bývala skupina čtyř chalup ležících v údolí Stísněného potoka (Tiefenbach) na jihozápadním úbočí masívu Klínovce v nadmořské výšce 770 m, nedaleko od Jáchymova (2,4 km od kulturního domu ve spodní části Jáchymova), pod nějž administrativně spadala. Na mapě z 1. vojenského mapování (2. pol. 18. st.) ještě není Rauschererb výslovně uváděn, objevuje se však jak na mapě z 2. vojenského mapování (1836-1852), a to jako Rauscher, tak na katastrální mapě z roku 1842, kde jsou v místech osady zakresleny 3 domy s popisným číslem a jeden zděný objekt bez čísla. Jeden z domů hospodářské usedlosti sloužil později jako hostinec, který ve 20. letech minulého století provozoval Josef Fassmann – ten se kvůli incidentu s opilými úředníky důchodkové kontroly dostal v roce 1926 i do análů prvorepublikového parlamentu.
Těsně po 2. světové válce zde byl vybudován tábor pro německé válečné zajatce, který později sloužil jako ústřední tábor pro jáchymovské vězně.
V místě někdejší osady dnes stojí Sporthotel Můstek, nazvaný podle skokanského můstku, zřízeného částečně již za války, hlavně však v poválečných letech. Hotel má vlastní sjezdovku se zhruba 600metrovým vlekem, v létě je zde k dispozici vyhřívaný bazén.
Zajímavostí je, že v údolí vedoucím kolem Rauschererbu se plánovala výstavba železniční trati, která měla spojit Jáchymov s Vejprty a Saskem. Podle projektu z roku 1910 měla trať pod Klínovcem vést více než dva kilometry dlouhým tunelem, který měl na jáchymovské strany vniknout do hory právě nad Rauschererbem a na druhé straně se z ní vynořit poblíž hájovny Partum poblíž Loučné v nadmořské výšce 900 metrů.


Vloženo: 12.1.2008Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 47 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist