PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Kyjanice (Kianitz) - Historie

Přispěl: Zdeněk Pechar

Původně zde stávala ves Kyjanka, která zanikla v 16. století. Kyjanovský mlýn je zmiňován už roku 1741. V roce 1892 zde postavila firma Losert parní pilu. Podle záznamů zaměstnávala v roce 1920 na 200 zaměstnanců. Chytil toto místo v roce 1921 uvádí jako skupinu chalup s vodním a parním mlýnem. Citace " Jinak se můžeme dáti po cestě do Kyjanice, pěkného lesního zákoutí, v němž je postavena parní pila firmy Losert. Budovy závodu jsou seskupeny okolo pily, z nich vyniká dům majitele. Je zde i restaurace pro občerstvení turistů". (Úryvek z knihy "Lipník nad Bečvou,město a okres" z roku 1933.)

Vloženo: 26.1.2008Komentáře a upřesňující informace


Kyjanice 1955 - 1956 [Ing. Petr Matyáš 20.5.2011 19:52] | Reagovat
V tomto období jsem byl učněm v učňovské škole lesních dělníků Vojenských lesů a statků v Lipníku na Bečvou. V Kyjanici jsme po 2 roky byli ve škole i v internátě. Zbytky pily byly ještě poměrně dobře zachovalé, včetně vysokého továrního komínu. Náčelníkem byl kapitán Kárník, instruktoři Přikryl a Pacáček
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 67 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist