PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Kyjanice (Kianitz) - Vraždění v Kyjanicích r.1945

Přispěl: Zdeněk Pechar

Blížící se porážka fašismu vedla vedoucí nacistické zločince k těm nejbestiálnějším činům. Jedním z mnoha takových u nás je i tragedie devatenácti zákřovských občanů.
Pod záminkou, že Zákřov je střediskem partyzánů a obyvatelstvo je podporuje, podnikli němečtí fašisté - se zrádci Vlasovci - proti Zákřovu vražednou akci. Gestapem z Velkého Újezda byl vypracován plán akce proti Zákřovu a to tak, že celá vesnice bude obklíčena Vlasovci a pod záminkou střelby partyzánů na Vlasovce bude provedeno zatčení partyzánů a jejich pomocníků podle předem připraveného seznamu.
Akce Zákřov byla provedena 18. dubna 1945. Zúčastnil se jí celý prapor Vlasovců. Navečer odjela horda Vlasovců přes Výkleky k Zákřovu. Po 21. hodině obklíčili gestapáci a Vlasovci obec a provedli prudký útok na severní část vesnice. Používali pušky, kulomety, pancéřové pěsti a ruční granáty. Zakrátko vyšlehly ze stavení rolníka - pana Frant. Švarce - plameny, ale občané požár lokalizovali. Tato usedlost však byla vzápětí znovu zapálena. Když se občané znovu pokoušeli hasit nebo zachraňovat dobytek, bylo na ně stříleno. Někteří byli zadrženi a odvlečeni do jednoho stavení, kde byli střeženi. Aby bylo znemožněno hašení požáru, naházeli Vlasovci do ohně ruční granáty, které postupně vybuchovaly. Pod ochranou palby prováděli Vlasovci drancování, loupení a zatýkání osob - hlavně mužů a chlapců - až do ranních hodin.
Na druhý den ráno byli propuštěni bez výslechu muži starší 50 let. Ostatní - v počtu 23 - byli v trojstupech odvedeni do Velkého Újezda. Tam je Vlasovci zavřeli do malé místnosti ve dvoře radnice - bývalého chléva. Zde byli dva dny "vyslýcháni", biti a týráni. Čtyři z uvězněných byli propuštěni. Ostatních 19 mužů po dvoudenním mučení, s přeraženými údy a rozbitými obličeji, naházeli do nákladního auta a odvezli do lesa k samotě Kyjanice. Stalo se tak v podvečer 20. dubna. Nad samotou Kyjanice u dřevěné boudy (o rozměrech asi 150x210 cm) zastavili, přivezli německého faráře p. Schustera ze Slavkova a vyzvali ho, aby dřevěnou boudu vykropil jako hrob. Když farář uviděl zakrvácené a zohyzděné obličeje a těla přivezených mužů, zhroutil se a odmítl výkrop provést. Němci a vlasovci nalili pak do boudy dehet, naházeli poloubité české mučedníky do boudy, obložili je dřívím, na těla nalili ještě benzín a pak vše zapálili.....
Dlouho se plížil dusivý dým lesy a údolím. Místo bylo střeženo ozbrojenými barbary a nikdo tam nesměl.
Doma zatím příbuzní mrtvých marně - po prožitých hrůzách - čekali na návrat svých manželů, otců, synů a bratrů. Ti se však nevrátili.BYLI TO :
Calábek Josef (45 roků) Zákřov
Marek Josef (43 roků) Zákřov
Marek Drahomír (17 roků) Zákřov
Švarc František (43 roků) Zákřov
Švarc Vladimír (16 roků) Zákřov
Ohera Jan (40 roků) Zákřov
Plánička Jan (35 roků) Zákřov
Závodník Miroslav (23 roků) Zákřov
Závodník Jaroslav (21 roků) Zákřov
Glier Antonín (18 roků) Zákřov Ohera Oldřich (37 roků) Zákřov
Bém Vlastimil (19 roků) Tršice
Wolf Otto (18 roků) Tršice
Pazdera Jan (32 roků) Doloplazy
Přikryl Klement (32 roků) Doloplazy
Jahn Josef (18 roků) Velká Bystřice
Švec František (26 roků) Velká Bystřice
Musil Josef (30 roků) Bystrovany
Žák Jaroslav (24 roků) Brno


Teprve po osvobození 12.5.1945 mělo pátrání po zákřovských mučednících výsledek. To už museli zbytky ohořelých těl vykopati kozlovští Němci, kteří mrtvé po hrozné smrti zakopávali. Lékařským ohledáním bylo zjištěno, že většina zavražděných byla upálena zaživa. Současně bylo zjištěno, že ani jediná z nalezených stehenních kostí nebyla bez poruchy. Kosti byly zpřeráženy barbary za nelidského mučení při výsleších. 14.5.1945 byly zbytky mrtvých uloženy do jediné rakve a tato byla za velké účasti lidu pohřbena na tršickém hřbitově. Nad společným hrobem byl postaven pomník s fotografiemi a jmény umučených.
Na místě tragedie byl 31.10.1949 odhalen památník "Zákřovský žalov". Památník je dílem akad. Sochaře Vladimíra Navrátila, profesora olomoucké univerzity a arch. Lub. Šlapety z Olomouce. Památník vyjadřuje zoufalství ženy nad tragedií devatenácti zákřovských občanů. Podstavec památníku má rozměry boudy. V základech je malá krypta s dubovou rakvičkou, v níž jsou uloženy pozůstatky a popel hrdinů za živa upálených a zbytky ohořelých rohových trámů boudy. V měděném pouzdru je pamětní listina a spisy o tragedii. V pozadí památníku je vysázeno do půlkruhu 19 symbolických lip pro vzpomínku na každého z upálených mučedníků.

Převzato: Historie obce Zákřov.

Vloženo: 26.1.2008Komentáře a upřesňující informace


malý dodatek [kanár 11.7.2008 16:18] | Reagovat
někomu ze zatčených se podařilo utéct., přivítám informace.
Pletete pojmy fašismus a nacismus. Jedná se zřejmě o zlozvyk ze [Milan Netrh 24.5.2009 11:15] | Reagovat
socialismu, kdy němečtí národní socialisté byli nazýváni fašisty, aby nebyli dáván do souvislosti kdysi bratrský svazek nacionálních a internacionálních socialistů.
Re: Pletete pojmy fašismus a nacismus. Jedná se zřejmě o zlozvyk ze [Zdeněk Pechar 24.5.2009 12:25] | Reagovat
Myslím že sem pletete současné chápání situace. Ostatně toto je citace, (je to zde i uvedeno) a nemám právo text upravovat.
S pozdravem Pechar
Deník Otty Wolfa [Miloš Hlávka 29.4.2011 09:06] | Reagovat
Zachoval se deník jedné z obětí výše uvedeného masakru, totiž Otty Wolfa, který byl židovského původu a do dubna 1945 se skrýval podobně jako Anna Franková. O knižní vydání deníku se postaralo nakladatelství Sefer v roce 1998, titul je ale zřejmě vyprodán. Text deníku lze najít i na Internetu, začátek je na adrese http://www.holocaust.cz/cz2/resources/texts/wolf/1943_1
Re: Deník Otty Wolfa [Pavel Frýda 29.4.2011 10:16] | Reagovat
Trochu víc o případu ukrývání židovské rodiny v Tršicích a Zákřově jsem napsal u popisu k portrétnímu snímku Otty Wolfa u příspěvku Olomouc-synagoga, tamtéž je i snímek staršího Ottova bratra Kurta, který padl v bitvě u Sokolova. Foto památníku Zákřovský žalov je převzato z uvedené knihy Deník Otto Wolfa.
nevim proč mfdnes či co to je [fegler milan 9.9.2014 21:19] | Reagovat
uvádí že tuto nesmyslnou a nesmírně krutou akci provedli ruští kozáci.plést si kozáky s vlasovci a gestapem je hanebné.dnes jsem toto místo neskutečné krutosti fašistického německa navštívil,a mam dojem,že o tento památník a okolí by měla být větší péče.v době,kdy novináři z jakékoliv mf chtějí aby se ve školách lhalo dětem tak by školáci měli toto pietní místo navštívit,a to z jednoho duvodu.německo se znovu fašizuje,a rádo by po boku usa někde válčilo.jak příznačné to bylo když jsme byli u památníku a nad hlavami nám létaly americké a německé stíhače a bombardéry.
Deník Otty Wolfa [Jiří Hemmer 9.9.2014 23:14] | Reagovat
Ááááááááá to bude zase nějaká nacionalistická blbost.
Jako kdyby nebylo dost těch zničených obcí po válce, vyhnání nebo trapných přejmenovávaní obcí bez historické souvislosti jako např. Kolštejn, Frýdberk, Frývaldov, Zighartice atp. A záminkou je 70 let po válce fašizace údajná Německa.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 27 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist