PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Havraní (Rabenstein) - Nacistický projekt Wasserjugfer

Přispěl: Jirka Lulek

Blíží se konec druhé světové války. O vítězích a poražených je v tuto chvíli již definitivně rozhodnuto. Nacistická armáda se snaží ještě na okrese Česká Lípa v poslední chvíli vybudovat pevný opěrný bod proti blížíce se sovětské armádě. Kolem Žandova a řady dalších vesnic byla proto vybudována mezi vrchy dlouhá linie kulometných hnízd, dělostřeleckých baterií, tankových okopů, zákopů, záseků a zátarasů. Velitelem brigády pancéřových granátníků byl pověřen Herbert David, vysoký nacistický funkcionář jenž byl dokonce i prezident oberlandsgerichu. V průběhu vojenské operace byl však převelen do Rakouska, kde se podílel na taktickém ústupu jiných jednotek. Oblast severních Čech byla pro nacistickou armádu strategicky velice důležitá. Nejenže se nachází na původních hranicích velkoněmecké říše, ale po Mnichově v roce 1939, kdy pohraničí, jinak také trefně nazývané „Sudety“, připadlo jako daň zdánlivému evropskému míru. Nikdo z předních nacistických pohlavárů tenkrát vůbec nečekal, že se po ukončení války vrátí tato lokalita opět do původního hraničního území Českého státu. Německo totiž ve svých velkolepých plánech pevně věřilo tomu, že se o nabité území nebude muset opět dělit s Čechy. Proto bylo rozhodnuto: Do oblasti Lužických hor bude v zájmu zachování třetí říše přesunuta část z naloupeného světového dědictví a kulturního bohactví několika evropských států. Projekt se nazýval “Vážka“, nebo správněji řečeno „Wasserjugfer „ a řídila je tzv. abwehr (tajná služba).

Pojďme nyní po stopách tohoto plánu a pokusme se najít místa, kde SS-mani zakopávali svou kořist.

Jednou takovou lokalitou je zalesněný kopcovitý terén nedaleko města Sandau - Žandova. Zde stávala vesnice Havraní, k níž vedla úzká silnice přes Novosedlecký les.

Byl duben roku 1945, po úzké a mokré štěrkové cestě projíždí vlhkým ranním oparem od osady Podlesí dlouhá kolona německých obrněných transportérů a nákladních vozidel plně naložených bednami. V čele celé kolony jel v černém osobním vozidle škoda Rapid SS-man.

Bylo časně ráno, slunce se pozvolna v sychravém jarním počasí probouzelo, když se kolona vozidel zastavila v lese těsně pod kopcem. Vojáci wehrmachtu pod přísným dohledem členů SS seskákali a bednu pod bedně začali velice opatrně vykládat. Jejich siluety pak pozvolna mizely v lesním šeru.
Tak nějak mohla vypadat situace, která se stala na lesní cestě nedaleko dnes již zaniklé vesnice Havraní. Kam se však podělo několik desítek velkých a malých beden? Kam se poděli vojáci v černých uniformách a jejich velitel. Podle vyjádření několika pamětníků z nedaleké osady Podlesí bylo slyšet nad ránem z lesa kulometnou palbu. Při vzpomínce na celou událost se pamětníci začali ošívat, kdo prý by takové věci nosil v hlavě, tenkrát byl všude zmatek, kdekdo zalezl do sklepa a vyšel až bylo po všem. Nikdo se však do těch míst nešel raději podívat. Lidé se pořád báli. Jediné co dokazuje, že tam vojáci opravdu operovali, byla opuštěná kolona vozidel. Tu lidé po válce demontovali na příkaz národního výboru a lidové fronty. Několik vozidel však chybělo, jedním byl i černý luxusní automobil škoda Rapid, ale i to se po několika dnech našlo nedalo obce Bleiswedel - Blíževedely a v něm zastřelený mladý muž v uniformě SS. V kapse blůzy byly doklady s razítkem SS Nachrichtenschulle in Leitmeritz na jméno SS fahnenjunker Heinz Fritz Maier, narozen 6.7. 1924 ve Freiburgu, župa Bries.

Ještě dnes můžete najít v lese vojenskou výstroj - helmy, pouzdra na masky, kulometné pásy, náboje, zásobníky atd. Není vyloučeno, že bedny byly důmyslně ukryty v nedalekých skalách. Kdo by je chtěl najít, má však velmi malou šanci. Po padesáti letech se les změnil.Vrstva lesní hrabanky navíc po těch letech zakryla možné stopy po činnosti jednotky. Hledat značky - ano, ale kde? Na stromech? Před padesáti lety jich zde řada nerostla. Ve skalách? Ale jak vysoko a
jaké? Otázek je více než dost.

čerpáno z webu detektorweb.4me.cz

Vloženo: 2.2.2008



Komentáře a upřesňující informace


Literatura [Auskunft 27.9.2009 23:55] | Reagovat
To přece částečně objasňuje publikace "NIKDO NESMÍ PŘEŽÍT" od autora "Gustav Fabiš" v edici Magnet - vydavatelství Magnet v Praze 1970. Tam je přesně tento příběh, H. David a jeho "zeť" H. Meier. Bohužel, osud H. Meiera byl velmi smutný a skončil smrtí jeho ženy a tuším syna. V Litoměřicích - Leimeritz byla zpravodajská škola a H. Meier byl v této škole frekventantem - SS Fahnenjunkerem.
Nacistický projekt Wasserjugfer [Vladislav Hohenkreuz 18.3.2010 20:12] | Reagovat
Ano,toto je zajímavé a skutečně někde v tomto dnes rozsáhlém lese,něco bude.Bývalo zde několik pamětních kamenů na události mnohem starší,z nichž se dochovaly dva.Dříve zde moc lesa ale nebylo a kamenné pyramidy bývaly vidět z velké dálky.Bývala zde hájovna s pramenem a jezírkem.Dnes pouze místo z rozlévající se vodou a následně potok tekoucí do Horní Police.Jsou tu kamenné balvany i malé rokle.Teď najít místo,kde je něco ukryto,stejně jako je ukryto v rezervaci Peklo u České Lípy,kde je druhá část právě z operace Wasserjugfer.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 44 do následujícího políčka:

   


Processing time: 35 msec.
IP address = 3.19.59.0
desktop version