PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Bublava - Aschberg (Schwaderbach - Aschberg) - O místě :

Přispěl: Milan Gruber Bouška

Největší rozvoj Bublavy nastává po roce 1843 kdy byla vystavěna silnice ze Sokolova do Kraslic. Textilní průmysl se modernizoval a ke konci minulého století se začínají objevovat nové profese, jako je Konsum "Einigkeit" (Jednota) v roce 1923 v dolní Bublavě perleťářství, výroba hraček, soustružení z kostí apod. Dalším impulsem pro rozvoj celého okolí byla stavba žel. trati z Kraslic do Sokolova a její rozšíření i na saskou stranu v roce 1886. K neustálému rozvoji obce přispělo zavedení el. proudu ze sousedního Klingenthalu. V roce 1870 bylo v Bublavě 784 domů a 4100 obyvatel. Byly zde dvě školy (dívčí a chlapecká), pošta s telefonem a telegrafem, lékař, zubař, spořitelna, celnice s četnickou stanicí, tiskárna, kostel a byl rozveden el.proud. Kromě domácí výroby tu bylo několik větších továren na textilní zboží, hudební nástroje a závod na výrobu smirkového plátna a injekčních stříkaček.
V době mezi válkami zde bylo 26 hospod a 2 taneční sály. V okolí byly tratě pro běh a sjezdové lyžování a také několik skokanských můstků.
Konec těchto idylických časů pro Bublavu nastal s nástupem Hitlera k moci.
Po válce dochází k odsunu většiny obyvatelstva, je zbourána větší část vesnice, hlavně v bezprostřední blízkosti hranice. Z těchto těžkých ran se vesnice již nevzpamatovala. V současné době je osídleno okolo 300 domů s 340 obyvateli a 500 rekreanty. zdroj: http://www.obecbublava.cz/

Vloženo: 10.2.2008Komentáře a upřesňující informace


Bublava [M.Rund 14.9.2009 12:40] | Reagovat
Když už tady sleduji diskusi o tom, kdo co napsal apod, jen upozorňuji, že historii Bublavy původně zpracoval kolem roku 1991 můj strýc Pavel Rund a od něj také byly převzaty asi na bublavský web. Když se koukám na příspěvek pana Boušky nacházím tam přesné citace. Ale o nic nejde a uvádím to jen pro pořádek!!
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 30 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist