PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Havraní (Gasthaus Rabenhaus) - Pověst o Rabenhausu - převzato z webu libouchec.ic.cz - autor : Radek

Přispěl: Jirka Lulek

Severovýchodně nad Libouchcem (dnes Havraní) stával v dávných dobách tajemný dvorec Rabenhaus. Žili tam bylinkáři, kteří kouzelnou mocí svých lektvarů hojili rány a uzdravovali nemocné.
Později se tam prý čepovalo místo čajů pivo a kouzlo se přirozeně ztratilo. V roce 1126 tam žila stařena a krásná mladá dívka, která toužila po ženichovi. Ženy vařily bylinky a nad dveřmi měly čertovo kopýtko, znak čarodějnictví. Mladá vycházela do okolí, i do kostela v Jílovém chodila, lidé se však od ní odvraceli a křižovali se.
V kraji se chystalo k bitvě. Na hradech se zbrojilo. Ota Olomoucký pobýval na hradě u Jílovského hradního pána a shromažďoval vojsko sobě oddaných rytířů z Moravy a severních Čech. Vrcholky kolem Jílovského údolí obsazoval svým vojskem kníže Soběslav. V těch dnech před bitvou se potkal Ota Olomoucký s onou dívkou a ta se do něho zamilovala. Když bitva vypukla a raněný Ota v křoví umíral, zoufala nešťastná u jeho těla. Chovala se jako pomatená a křičela tak pronikavě, že strhla pozornost samotného Soběslava, který kázal odvést ji z bojiště. Ale vojáci nepřekonali její silný odpor a nepodařilo se jim odtrhnout ji od Otova těla. Když se k ní Soběslav sám více přiblížil, zůstal náhle v silném pohnutí stát a oslovil ji jménem Marie, protože v ní poznal svou ztracenou sestru, kterou už deset let hledal. Z pomsty k Soběslavovu otci unesla stařena děvčátko Marii a žila s ní na Rabenhausu.
Tam se po bitvě usmířil Lothar se Soběslavem a stařena byla zakrátko za svůj hrozný čin upálena.


Vloženo: 16.2.2008Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 60 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist