PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Pasečná (Reiterschlag) - Z historie

Přispěl: Michal Kurz

Ves na protáhlém půdorysu vznikla patrně někdy v průběhu 13.století podél staré cesty, ale první písemná zmínka o ní pochází až z r.1379 ( rožmberský urbář ). Český překlad německého jména " Reiterschlag " lze přeložit buď jako " jezdcova paseka ", " Reuterova paseka ", popř. jako " planičova paseka ", což je asi překlad nejbližší realitě, neboť planičem byl člověk, který za účelem získání zemědělské půdy vymýtil kus lesa - tak nějak nejspíš Pasečná vznikla. Ještě na konci 18.stol. šlo o poměrně malou vísku, ale po zrušení poddanství r.1848, kdy se stala samostatnou politickou obcí, spadla pod její pravomoc řada okolních vsí a osad a Pasečná tak získala prostor pro další růst. R.1895 je uveden fungující hamr. V době první republiky byla po Rychnůvku druhou největší vesnicí v oblasti a co do živností zde působil obchodník smíšeným zbožím, obchodník ovocem a zeleninou, řezník, hokynář, kovář a hostinský. Po 2.sv. válce bylo většinové německé obyvatelstvo vysídleno a po zřízení hraničního pásma byly veškeré domy ( včetně výrazné kaple s věžičkou ) strženy ( 1956-58 ), stát zůstal pouze jediný. Vesnice dostala současně i dnešní český název. K úplnému zániku však nakonec nedošlo, neboť bylo rozhodnuto zřídit zde agrokombinát. Družstevníci sem jezdili již v 50.letech na letní měsíce, ale až r.1963 převzal nad celou obcí patronát pražský strojírenský podnik ČKD a začala soustavná snaha o obhospodaření zdejších pozemků - přes počáteční obtížnou situaci obnova obce v podstatě proběhla. Nové bytovky, škola, obchod a další novostavby vyrostly z velké části na místě zničené zástavby a dne 19.4.1967 udělil prezident Antonín Novotný kolektivu brigádníků vyznamenání " Za zásluhy o výstavbu ". Až do r.1990 pak byla obec obývána vedle zaměstnanců Agrokombinátu Šumava také jednotkou Pohraniční stráže - areál jejích kasáren, dnes v soukromém vlastnictví a zčásti přestavěný, se nachází na jižním okraji vsi. V současnosti je Pasečná administrativně součástí obce Přední Výtoň.

Hlavní prameny:
D.Kovář, P.Koblasa: Kraj pod Vítkovým Kamenem, 1996
Franz a Fritz Bertlwieser: Verlorene Böhmerwald-Heimat: Heimatbuch der Pfarre Deutsch-Reichenau bei Friedberg Gemeinde Reiterschlag von der Blüte bis zur Zerstörung, 1995
Vladislav Vlasatý: Pasečná, 1986

Vloženo: 25.2.2008Komentáře a upřesňující informace


kasárna [Vendula Dobešová 22.3.2011 10:10] | Reagovat
Jen bych chtěla upřesnit, že v současné době je areál kasáren zrekonstruovaný kompletně a používá se jako pension.
Re: kasárna [Michal Kurz 22.3.2011 14:00] | Reagovat
Děkuji za doplnění.
Re: Re: kasárna [Vendula Dobešová 22.3.2011 19:38] | Reagovat
Není za co, jinak děkuji za pěkný článek.
Kniha [Daniela 14.9.2015 21:17] | Reagovat
Za 5,-Kč jsem před týdnem v antikvariátu na ulici koupila knihu V. Vlasatého o budování agrokombinátu v Pasečné. Zaujaly mě Jiránkovy ilustrace.........no, tedy, doporučila bych dnešním dorostencům bádajícím Sudety dříve a nyní jako zajímavý dobový studijní materiál.
Re: Kniha [Daniel Šebesta 17.1.2018 13:31] | Reagovat
Dobrý den, tak to jste koupila krásně, neboť tuto knihu jsem již přestal shánět před pár lety s tím, že je to už nemožné. Na Pasečné jsem vyrůstal a všechny postavy znal osobně. Knihu rodiče dostali i s podpisem jako obyvatelé v jednom výtisku a mají ji do dnes. Chtěl jsem ji mít jako vzpomínku, neboť s rodiči již nežiji a svoji Pasečnou jsem si našel nedaleko hradu Křivoklát. Kdyby jste měla po přečtení úmysl knížku prodat, tak bych byl velice potěšen. dansebera@seznam.cz
Pár upřesnění k článku o Pasečné [Daniel Šebesta 17.1.2018 13:22] | Reagovat
Dobrý den, na Pasečné jsme bydleli od roku 1969. Nikdy zde nebyl vystavěn obchod, ale spíše kiosek v podlouhé montované budově a určitě zde nikdy nebyla ani škola. Nejmenší děti jezdili do školky v Přední Výtoni, stejně jako I stupeň základní školy v tzv. dvoutřídkách (1-2 třída společně,3-4společně). Starší děti jezdili dále do ZŠ Loučovice. Doprava do obce Přední Výtoň, byla zajišťována pomocí skříňové AVIE a v případě sněhu, který se zde v obrovských závějích držel i v Květnu, zajišťovali rozvoz dětí vojáci pohraniční stráže vozy Praga V3S a GAZ. Když neprojeli, tak starší děti byly odkázány na lyže.
Pasečná [Stanislava Červenková 26.7.2020 14:37] | Reagovat
Dobrý den, kolem roku 1965nebo 66 přesně nevím, měl v Pasecne natáčet Martin Frič dokument, nebo krátký film se jménem,, Ženich,, aktéry natáčení byli místní, bylo to autentické. Nevíte o tom něco? Můj otec a strýc tam stavěli okaly od ČKD. Děkuji za odpověď Červenková (možná jste je znal)
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 51 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist