PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Černé Údolí (Schwarzthal) - Kaple sv.Huberta

Přispěl: Michal Kurz

Spolu s objekty sklárny vyrostla r.1838 u silnice z Černého Údolí směrem na Hojnou Vodu i velká kaple sv. Huberta, postavená ve stylu anglické tudorovské novogotiky. Z iniciativy hraběte Buquoye byla r.1869 rozšířena a nově vybavena - u příležitosti jejího znovuotevření se konala dne 3.10. 1869 velká slavnost, které se zúčastnila hraběcí rodina, řada hostů a lesního personálu. Údaje ze serveru kostely.tnet.cz popisují objekt velmi přesně: " Jednolodní, s trojboce uzavřeným presbytářem. Vpředu i vzadu trojúhelníkové zubované štíty, střecha lodi sedlová, závěru valbová s osmibokou sanktusovou věžičkou. Vchod hrotitý, nad ním malá soška sv.Huberta. Okna hrotitá - po stranách lodi po dvou, po jednom v kněžišti a čtyři v závěru. Loď uvnitř sklenuta valenou klenbou s lunetami, kněžiště křížovou klenbou a závěr paprskovitě, bez žeber. Oltář pseudogotický ze 70. let 19. století. " Po roce 1945 kaple značně zpustla a na počátku 70.let byla stržena. Na jejím místě dnes stojí vodárna.

Zdroje:
Pavel Koblasa: Novohradským jihem, 1997
Pavel Koblasa: Místopis Novohradských hor, 2001

Vloženo: 28.3.2008Komentáře a upřesňující informace


Sklárna v Černém Údolí [Mgr. František Labaj 5.2.2013 19:44] | Reagovat
V letech 1956-1965, jsem v době studii bydlel s rodiči v Černém Údolí. Podle neodsunutého Rakušáka, p. Moravce se sklárna nacházela u silnice, asi uprostřed vesnice, právě mezi domem p. Moravce a tehdy objektem lesní správy, nyni se objekt lesní správy opravuje na penzion. V době mého pobytu, byl objekt bývalé sklárny prakticky srovnán s terénem,ruiny vyčnívaly asi 1 m nad úrovni terénu, bylo však možno rozeznat obvodové zdivo, vše porostlé bujnou vegetací, stromy a keři. Při našem pobytu, byla ještě částečně zachovaná, včetně některých částí strojního zařízení malá vodní elektrárny. Bydleli jsme v posledním domě po levé straně, směrem na Hojnou Vodu, dnes je to ruina, která před několika lety vyhořela. V domě byl proveden částečný nefunkční rozvod elektřiny-120 V, zřejmě z dotyčné malé elektrárny. Nově byla elektřina zavedena v roce 1957.
Re: Sklárna v Černém Údolí [Marie Moravcová - Prokešová 24.10.2016 15:01] | Reagovat
Dobrý den . Chtěla bych se zeptat , zda máte kontakt na pana Moravce . Můj otec se jmenoval E. Moravec a byl z Černého Údolí . Děkuji za zprávu M.Prokešová .
Re: Re: Sklárna v Černém Údolí [Mgr.František Labaj 24.10.2016 18:37] | Reagovat
Pana Erharta Moravce,Vašeho otce jsem znal.Pokud máte zájem,ozvěte se na moji emailovou adresu.S pozdravem Labaj.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 13 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist