PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Skelná (Glasserwald) - Skelná.

Přispěl: Vlastimil Hromada

V místech Skelné vznikla po roce 1617 pateříková skelná hut'.V urbáři z roku 1630 je jako zakladatel uveden Kaspar Häusler.Zápis z katastru z roku 1654 uvádí jako majitele Hanse Häuslera,zkráceně podle povolání Hanse Skláře(Glaser).Hut' zanikla pro nedostatek dřeva v roce 1687.Název obce se datuje kolem roku 1700 a jeho vznik je spojován nejen s místní pateříkovou hutí,ale i s využívání zdejších lesů sklárnami v okolí.Obec,převážně zemědělská(pateříková hut' už neexistovala)měla devět dvorů.Obyvatelé se věnovali chovu dobytka lesnímu hospodářství.Přestože obec nebyla veliká,měla dvě hospody a obecní knihovnu,která v roce 1938 vlastnila 237 svazků.Ke Skelné patřil také mlýn(Glasermüle)Stával na samotě mezi Skelnou a Pasekou směrem na Zettlovu Hůrku.Stál na Křemelné a vedle něho stávala pila a malá elektrárna pro místní spotřebu.

Vloženo: 31.3.2008Komentáře a upřesňující informace


další Skelná??? [Honza Reiter 4.4.2008 14:40] | Reagovat
Pokud se jedná o Skelnou na křižovatce silnic Gerlova Huť - Hartmanice - Prášily, tak ta už na zaniklých obcích dávno je.
Skelná. [Vlastimil Hromada 24.4.2008 09:21] | Reagovat
Ano,jedná se o onu Skelnou,je to jen příspěvek do historie.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 72 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist