PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Darkov (Darkau) - Historie Darkova

Přispěl: Jan Polakovič

Darkov (Darkau) - dnes městská čtvrť Karviné byl sloučen s Rájem (Roy) až do roku 1865, kdy byl osamostatněn. Život byl soustředěn hlavně kolem řeky Olše v místech dnešní ulice Těšínská. V roce 1862 baron Jiří Beess obývající zámek Ráj nechal provést první pokusný vrt ve snaze najít černé uhlí. Místo toho objevil pramen slané vody. Proto v roce 1864 provedl pomocí solanky první léčení pacientů. Roku 1867 byly zřízeny lázně s názvem „Lázeňské místo Ráj“ - dnes Lázně Darkov. Lázně se staly velmi oblíbené a proto v letech 1895-1902 byly lázně rozšiřovány novými budovami - Společenský dům. Darkov se takto velmi zvětšoval. Nacházel se zde hotel, restaurace, česká a polská škola, mateřské školy, lékařská ordinace, kino, knihovna, obchody a jiné budovy. V roce 1925 byl také vybudován železo-betonový most Sokolovských hridnů přes řeku Olši. Po roce 1945 se začaly projevovat nepříznivé důsledky hloubení černého uhlí. V roce 1972-1980 byl postaven na hranici Darkova a Stonavy nový důl s názvem Darkov. Roku 1975 vyrostl přímo v „centru“ Darkova u ulice Svornosti pomocný závod dolu Darkov. Postavení těchto dolů bylo začátkem konce Darkova. Ještě začátkem 90. let stály na ulicích kolem Těšínské a Lipiny stovky domů. Od 90. let začíná demolice části Darkova. Zrušeny byly ulice Resslova, Šafaříkova, Čelakovského, Myslbekova, Šturzova, Jungmannova, Hálkova, Sládkova, Okrajová, Fugnerova, Sukova, Darkovský dvůr a část ulice Těšínské. Všechny tyto ulice byly na dnes rekultivovaném území cestou do Českého Těšína a Stonavy. Většina domů byla zničena i v ulicích Lipiny, U potoka, Brožíkova, Samoty, Klicperova, Bogoczova, Nový dvůr, Svornosti, U mlýnky a U Olše. V 80. letech se také uvažovalo o zrušení lázní a hloubení uhlí. To bylo naštěstí neuskutečněno. V 90. letech prošly Lázně Darkov rekonstrukcí, opravami a počátkem roku 2000 se začalo s udržováním a zkrášlováním lázeňského parku. V letech 2003-2004 proběhla i celková rekonstrukce zchátralého Darkovského mostu. Most byl i zvýšen kvůli povodním, kdy byl v roce 1997 skoro zaplaven. Dnes je Darkovský most pouze pro pěší a cyklisty. V budoucnosti se v Darkově počítá s otevřením golfparku a celkovovou rekultivací prostředí.

Vloženo: 11.4.2008Komentáře a upřesňující informace


Dnes [Jarda Revenda 9.2.2012 21:16] | Reagovat
Glfové hřiště se dnes nachází na původním pozemku TJ OKR(jezde ckého oddílu-bývalý hřebčín,uznaný chov koní.)
Darkovsky most [Pavel Biernat 22.4.2012 01:42] | Reagovat
No abych reagoval na tak zvany (nový pomník jak je v oblibě znova stvět) v roce 1925 se darkovský most určite nejmenoval -sokolovskych hrdinu to by nazev předchazel dobu že ano ?! Most byl je a bude vžy Darkovský ! Netahejte nam do karvine nejaky sokolov mame taky bohatou historii karvinska ! Kterej osel to zase vymyslel bože muj to snad neni ani možne tak nam ten Darkov pokakali a ted nam ho chcou jeste počurat na vrch Dost uz bylo blbosti !!!
Kdy se zrusi Darkov [Antonin 6.10.2012 08:55] | Reagovat
Dobry den jake jeto z laznema darkov zrusi se nebo ne ?
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 96 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist