PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Údlice-synagoga (Eidlitz-Synagoge) - Synagoga, ghetto a Židé v Údlicích

Přispěl: Pavel Frýda

V Údlicích se první židovské rodiny začaly usazovat od 1.poloviny 15.století, později se zde usazovali i Židé vypovězení v r.1464 z Mostu a v r.1517 z nedalekého Chomutova. Okolo r.1700 zde žilo asi 40 rodin, nejvíce židovských obyvatel měly Údlice v r.1809 a to 597 osob, v r.1880 to bylo 150 osob, v r.1900 zde žilo 39 obyvatel židovské víry a poslední údaj z r.1930 uvádí 13 občanů vyznávajících judaizmus. Vývoj počtu židovských obyvatel tak kopíruje jiná menší města, kde dochází občanským zrovnoprávněním po r.1848 k odlivu Židů, kteří se usazují ve větších městech. Různé protižidovské zákony a předpisy platily až do r.1859, ale v praxi již nebyly dodržovány.
Židé žili v městečku v uzavřeném ghettu, které se nacházelo v severozápadní části zástavby, ghetto tvořily řady domů okolo náměstíčka se synagogou, na starých mapách je i označeno jako Judenstadt. Stavba synagogy pocházela pravděpodobně z r.1694, v severním přístavku u ní byl i byt rabína a prostory školy. Většími opravami a přestavbami prošla v 18. i 19.století, k bohoslužbám byla užívána do konce 19.století, zbořena byla po r.1920. V letech 1954-58 byla zbořena i většina domů někdejšího ghetta, dochována v přestavbách je přibližně čtvrtina domů. Dnes v těchto místech stojí základní škola s rozsáhlými zatravněnými plochami.
Starý hřbitov židovské náboženské obce se nacházel na severovýchodním okraji městečka nedaleko ghetta. Založen byl již v 16.století a pohřbívalo se zde do r.1870. Historicky cenné náhrobky byly zničeny v průběhu nacistické okupace, nedochovalo se nic. Ze hřbitova tak zbývají pouze některé části ohradní zdi, prostor někdejšího hřbitova je zčásti školním pozemkem a zčásti soukromými zahradami.
Nový židovský hřbitov se nachází cca 200 metrů severně od budovy školy, návštěvník se k němu dostane pohodlnou polní cestou, nicméně jej čeká spíše tristní zážitek. Hřbitov byl založen v r.1864 na ploše 2.634 m2, dobře je zachována pouze ohradní zeď, jinak je hřbitov ostudně devastován. Ještě zdrojová publikace tohoto příspěvku (vyšla v r.2004) uvádí 16 zachovalých stél, letos autor napočítal pouhých pět nepoškozených náhrobků.
Jedná se vesměs o jednoduché macevy (slovo z hebr.macevot tj.náhrobek) prosté bohatých dekorů, které jsou jinde hojné. Orientace náhrobků je tradičně východní. Odlehlé místo v křovinách je zřejmě útočištěm pro alternativní zábavu některých skupin a pohled na toto bývalé lidské pohřebiště je tak velmi smutný....

Zdroj: B.Rozkošná-P.Jakubec, Židovské památky Čech

Vloženo: 4.5.2008Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 53 do následujícího políčka:

   


Processing time: 23 msec.
IP address = 44.222.218.145
desktop version