PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Skvrňany (Skurnian) - Stručná historie obce Skvrňany

Přispěl: Pavel Frýda

Obec Skvrňany je prvně zmiňována v r.1239, byla tedy staršího založení nežli samotná Plzeň (založena r.1295) a byla také v minulosti poměrně významnou vsí, neboť byla největší vsí plzeňského panství. Původ názvu místa je vykládán buď jako osada lidí bydlících u potoka Skvrny, popř. jako osada lidí Skvrňových (Škvrňových tj.člověka malého vzrůstu, zakrslého). Blízké velké město Plzeň bylo pro ves na jednu stranu výhodné a umožňovalo její prosperitu a bohatství, ale bylo i příčinou mnohých tragických válečných událostí a město nakonec obec pohltilo, až k jejímu zániku.
Tak např.v r.1421 a znovu v r.1424 neúspěšně obléhal Plzeň sám Jan Žižka (v hodinách dějepisu nám bylo vštěpováno, že Jan Žižka nebyl nikdy poražen, co je tedy porážka?). Později husité neúspěšně město znovu obléhali od 14.7.1433 až do 9.5.1434, skvrňanský úsek připadl táborskému polnímu vojsku pod velením vrchního polního hejtmana Jana Parduse (Prokop Holý nebyl vojevůdce, byl kněz a hlavní ideolog táboritů), v okolí Roudné se rozložilo ležení žatecko-lounského svazu, ve směru od Doubravky pak pražané a od dnešních Slovan polní vojsko sirotčí (hlavní ideolog kněz Prokůpek), celkem 13.000 bojovníků se 40 děly. Ve městě se tísnilo 8.000 lidí, z toho asi polovina byli bojovníci, přesto husity několikrát zaskočili výpady a jednou jim ukořistili tehdy nevídané zvíře-velblouda. Ten byl ukořistěn sirotkům, kteří jej obdrželi jako dar od polského krále, jednalo se nejspíše o velblouda dvojhrbého-drabaře. Sirotci si ukořistěného zvířete velmi cenili, nabízeli výměnou za něj 50 kop grošů i urozené zajatce, ale marně. Zlatý dvouhrbý velbloud v zeleném poli se pak bulou císaře Zikmunda z r.1434 objevil na městském znaku, obvykle se však heraldika nedodržuje a velbloud bývá zobrazován jako jednohrbý-dromedár. Vytrvalý odpor katolické Plzně a neúspěch zásobovací kořistnické výpravy do Bavorska (později se tyto loupeže nazývaly spanilé jízdy, dobrý a spravedlivý Mistr Jan by se divil) vedly k rozkolu v husitských řadách a od Plzně spěchali husitští radikálové jen k Lipanům... Taktéž za třicetileté války dne 21.8.1618 přitáhlo k Plzni vojsko stavovského generála Mansfelda, přímo kolem Skvrňan žoldnéři vystavěli polní opevnění a jako maskovací materiál svých postavení používali nevymlácené obilí...Mansfeld byl jako první vojevůdce při obléhání Plzně úspěšný a město dobyl 21.11.1618. Že Skvrňany i další okolní obce byly těmito válečnými operacemi těžce poškozeny není zapotřebí nijak zdůrazňovat.
V tereziánském katastru z r.1714 se v obci uvádí 34 usedlostí, stavení měla být v dobrém stavu, vystavěná z kamene a u domů bývaly zahrady porostlé švestkami. I přes velký požár v r.1839, kdy vyhořelo 19 usedlostí, je obec popisována jako bohatá a výstavná. Ke konci 19.století však obec zasáhl technický rozvoj, který byl příčinou ztráty jejího výhradně zemědělského charakteru. V r.1861 sem přijel první vlak z německého Furt im Wald a u obce stávalo první prozatímní plzeňské nádraží, trať na Prahu byla otevřena až později. Dalším faktorem, který zásadně ovlivnil život obce, byla výstavba Škodových závodů. Továrna se nejprve jen dotýkala skvrňanského katastru, ale brzy jej překročila. Počet obyvatelstva velmi rychle rostl a např. v r.1921 bylo z 5.777 obyvatel obce téměř 40% zaměstnanci Škodovky. Od r.1924 jsou Skvrňany součástí Plzně jako její část. V průběhu II.světové války byly Skvrňany 14.5.1943 a 16.10.1944 zasaženy při bombardování Škodovky, ale nejtěžší úder pro ně znamenal nálet 25.4.1945. V původní podobě staré Skvrňany již nebyly obnoveny a jejich obyvatelstvo většinou přesídlilo do Červeného Újezda u Zbůchu. Několik zbývajících původních statků bylo zbořeno na konci 60tých let a v místech obce vyrostlo postupně panelákové sídliště. Starobylou obec tak připomíná pouze budova školy z r.1897, dnes Základní škola Martina Luthera a bývalé místo návsi se jmenuje Školní náměstí.

Zdroj: M.Bělohlávek, Plzeňská předměstí
P.Bělina-P.Čornej, Slavné bitvy naší historie







Vloženo: 7.5.2008



Komentáře a upřesňující informace


Prosba [Pavlína 11.5.2011 18:18] | Reagovat
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli máte nějaké informace a zaniklém kostele ve skvrňanech. Pokud ano, byla bych moc ráda, kdybyste mi je zaslali na mail.
Škvrňany [Jaroslav Majer 23.1.2014 08:09] | Reagovat
Prosím proč je psáno i vyslovováno Skvrňany, když není prokázán původ, zda od potoka Skvrny, či lidí Škvrňových? Každý starší plzeňák vyslovuje Škvrňany. Děkuji.
Re: Škvrňany [Luděk 23.1.2014 13:08] | Reagovat
Zřejmě proto, že jde o oficiální úřední název bývalé obce, dnes plzeňské čtvrti. Vyslovování nás Plzeňáků a neprokázaný původ názvu s tím nemá podle mě nic společného. S/Š-kvrňany v tom ostatně nejsou samy, hádal bych na jednodušší výslovnost v případě se Š. :-)
Nové Skvrňany [Jiří Hemmer 23.1.2014 14:38] | Reagovat
Typický obrázek socialistické přestavby předměstí Plzně.
<BR> Neméně typické je to i českou snahou komunistické éry, všechno si zjednodušit. V důsledku toho neumí Češi uvařit ani dobrou tureckou kávu, ale vaří jakousi lógrovou vodu, po níž každému cizinci vstávají hrůzou vlasy na hlavě. Je to ale jednoduché a rychlé.
Pojmenování [Zdeněk Pechar 23.1.2014 17:09] | Reagovat
Plzeňáci budou vždy vyslovovat Škvrňany. Alespoň se pozná odkud kdo je.
Pivovar [Honza Grisa 14.3.2016 09:32] | Reagovat
Dobrý den, měl bych otázku ohledně pivovaru. Z moravského tisku z roku 1895 je mimo jiné i oznámena zamýšlená stavba Českého pivovaru ve Skvrňanech. Víte o tom něco? (má jít o český pivovar ve smyslu českého hospodářského obrození - tzn. protiněmecky zaměřený podnik s hrdými českými hesly.) Díky za odpověď /případně i na e-mail/
Re: Pivovar [Luděk 15.3.2016 12:15] | Reagovat
Dobrý den, ve Skvrňanech nikdy žádný pivovar nestál, ani ve středověku, ani v průmyslové éře. Plánoval se pivovar v lokalitě Na Jíkalce, což je na rozhraní širšího centra města nedaleko dnešního Centrálního autobusového nádraží a Skvrňan. Pivovar nakonec postaven nebyl. Uvažovala se i další místa (např. Lobzy), nakonec byl český akciový pivovar postaven jako Světovar na Libušíně v roce 1911. Jinak na tzv. Skvrňanském předměstí fungovalo několik pivovarů (zřejmě 3), ale to nebylo v katastru Skvrňan, ale kousek od hradeb Plzně, dnes v těchto místech je silnice směrem na Karlovy Vary.
O pivovaru Skvrňany je i zmínka v knize "Staré plzeňské hostince" M. Maškovské, ale to jsem konzultoval po vydání knihy s autorkou a ta uznala, že informace z pramenů nebyla věrohodná a jde z její strany o omyl.
Zdraví Luděk Gasseldorfer z Plzně
Škola Skvrňany z roku 1897 [Michaela 17.10.2017 09:32] | Reagovat
Dobrý den. Prosím Vás,nemáte něco o škole z roku 1897 ve Skvrňanech, dnešní škole Martina Luthera ? Popřípadě jestli nevíte, v jaké literatuře bych o ni mohla něco najít? Píši o ni seminární práci .
Moc děkuji. Michaela Bernášková
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 72 do následujícího políčka:

   


Processing time: 125 msec.
IP address = 3.15.220.29
desktop version