PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Stráž-kostel sv.Ducha (Neustadtl-Kirche des Hl.Geistes) - Stručně k historii kostela sv.Ducha ve Stráži

Přispěl: Pavel Frýda

Kostel sv.Ducha dosud stojí ve východní části městyse, návštěvník jej najde při cestě z Boru vpravo při vjezdu do městečka. Kostel doposud stojí, ale jeho stav je tristní a jeho zkáza je zřejmě neodvratná.
Pomístní název "za svatým Duchem" je ve Stráži znám již od r.1545. Je tedy pravděpodobné, že již tehdy u proslulého zázračného pramene existovala nějaká dřevěná kaple. Kostel v barokním stylu zde byl postaven na přelomu 17. a 18.století. Jeho donátory byli tehdejší majitelé borského panství hrabata von Götzen. Taktéž barokní zařízení interiéru z let 1710-20 bylo bezbožně zničeno, či rozkradeno. Dnes je kostel v havarijním stavu, rozedranou střechou do objektu dlouhodobě zatéká, okna jsou zcela rozbita, ve zdech jsou poměrně značné trhliny. Nad zasypaným někdejším zázračným pramenem na západní straně kostela dosud přežívají zbytky dřevěného zastřešení.

Zdroj: Z.Procházka, historicko-turistický průvodce Stříbrsko a Borsko

Vloženo: 11.5.2008Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 63 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist