PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Kámen (Stein) - jeden za mnohé - osudy pohraničních obcí téměř jak přes kopírák

Přispěl: Radim Hettner

V souvislosti se skalním masivem nelze opomenout osadu Stein, dnes Kámen. Byla nejmenší ze tří osad - Kámen, Kostelní a Počátky, které na sebe plynule navazovaly a vykazovaly tak mnoho společného.
Jednalo se o typickou horskou ves, rozptýlenou po úbočí hory Vysoký kámen v nadmořské výšce 670 - 730 m. Patřilo sem ještě několik samot u potoka mezi Kamenem a Valtéřovem. Prvně se připomíná v listině Jindřicha staršího a jeho syna, fojtů z Plavna, ze dne 28.08.1301, kterou daruje fojtství statky v Kameni waldsassenskému klášteru podle přání Konráda z Neipperku. Později sdílel Kámen osud sousední Kostelní a ostatních blízkých vsí lubského panství. V Loketském šlikovském urbáři je zde k roku 1523 připomínáno, že čtyři poddaní platili po 4 kopách výkupného z roboty, dále každý po 1 slepici, 3 sýrech a 15 vejcích. Žita dávali vrchnosti po 32 mísách, ovsa po 12 - 20 mísách. Z některých zpráv Berní ruly (1654) vyplývá, že zde bylo přes bezprostřední blízkost hranic s evangelickým Saskem a dlouho neobsazenou farou jen málo evangelíků. Již koncem 18. století (1785) se připomíná krásná vyhlídka z Vysokého kamene. Je zajímavé, že se zde tehdy uvádějí vedle kostela Sv. Ägidi v Kostelní (česky: kostel Sv. Jiljí) ještě dva další - Navštívení Panny Marie a Povýšení svatého Kříže - jinde nepřipomínané. Patrně šlo ale jen o kaple (nejednalo se o kapli na Vysokém kameni, ta byla postavena až roku 1817).
Většina budov byla postavena až ve druhé polovině 19. století a později. Z celkového počtu 49 budov jich bylo mezi roky 1847 - 1921 postaveno 33. V roce 1930 zde bylo 280 obyvatel. Plošná výměra obce činila jen 249 ha, patřila tak mezi nejmenší v celé oblasti. Největší část sloužila zemědělství, podíl lesů činil 35 %. V obci bylo 14 statkářů, kteří vlastnili více než 5 ha. Velká část obyvatelstva pracovala na výrobě hudebních nástrojů a součástek. Obyvatelům sloužily 2 prodejny se smíšeným zbožím a dvě hospody. Jedna byla přímo u skalního masivu, druhá zhruba uprostřed obce s názvem "Gasthaus Rudolfsheim", čp. 40. O pořádek se starali místní četníci a na chod celé obce dohlížel starosta Josef Köhler (do roku 1945).
V samotné osadě Kámen nebyl kostel, přesto obyvatelé svůj kostel měli. Stál a dodnes stojí v Kostelní (nad vchodem je nápis: Pfarre Stein Sct. Egidius). Chyběla i škola a tak děti chodily do školy také v Kostelní.
Dnes osada Kámen jako taková již téměř neexistuje. Zůstalo 5 domků, jedna chata, zemědělská usedlost, 11 trvale hlášených osob.

Pro potřebu serveru zanikleobce zpracoval Jan Kreuzinger.


Vloženo: 22.5.2008Komentáře a upřesňující informace


... a opět mě překvapuje,... [h.reiter 23.5.2008 10:25] | Reagovat
že takováto lokalita je uváděna mezi zaniklými, když tam je trvale hlášeno 11 osob?? Kolik osob je hlášeno v Padrti, Jedlině, Zlatém Potoce, Pavlíně či jiných skutečně zaniklých lokalitá- 0(nula). To je podle mne zaniklá lokalita. ne toto.
Re: ... a opět mě překvapuje,... [Radim Hettner 23.5.2008 12:44] | Reagovat
Tato lokalita je uváděna jako "částečně zaniklá", kdy skorem 90% zástavby obce bylo zničeno a rovněž o stejné procento ubylo obyvatel k dnešnímu dni oproti roku 1930. Kriterium pro částečně zaniklou obec je >20% a ten je žel bohatě naplněn. Také obec není oddělena ani cedulí. Jestli znáte tyto končiny, tak zůstává otázkou času, kdy stav obyvatel se bude rovnat lokalitám Vámi uváděným.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 94 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist