PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Malý Háj (Kleinhan) - Historie obce

Přispěl: Zdeněk Pechar

Malý Háj

Historie osídlení začala počátkem 16. století kdy byli pozváni majiteli červenohrádeckého panství první osídlenci z Vestfálska . Živili se zde výrobou dřevěného uhlí. Každý osadník dostal přidělený kus lesa a který přeměnil v pole, které se později stalo jeho majetkem. Obec byla poměrně vysoko v horách, 848 m/m. V listinách z roku 1549 je tato uváděna pod jménem Malay Heychen. V berní rule z roku 1654 ( po 30. leté válce ) se o Kleinhain uvádí: Je zde 14 chalupníků z jejichž usedlostí jsou 4 pusté a jedna vyhořelá. Nachází se zde 1 forman.“ Stavení špatné, rolí neužitečné vovesné , luk na mále, pastev po lesích dosti, z dobytka a dříví dělání svou nejlepší živnost mají, leží blízko hranic míšeňských, 1“ míle od Jirkova „.Další významná část historie obce se začala psát r.1766. Císař Josef II. v té době cestoval po Krušných horách, navštívil také Malý Háj . Obyvatelé se shromáždili, aby císaře uvítali. Při této příležitosti mu popsali zdejší kruté zimy, kdy místní děti nemohly docházet do školy v Hoře Svaté Kateřiny a poprosili císaře o zřízení školy. Císař jim slíbil, že postará nejen o školu, ale i o kostel. Vrchní úřad červenohrádeckého panství byl pověřen začít v Malém Háji okamžitě stavět školu a kostel. Budova školy sloužila svému účelu až do července 1894, kdy vyhořela; rok na to v září 1895, byla zprovozněna nová jednopatrová školní budova. Se stavbou kostela se začalo souběžně jenže vypukla válka o dědictví bavorské. Teprve dva roky po uzavření míru ( r. 1781) mohla stavba kostela pokračovat. Kostel byl dokončen v roce 1783 . Byl vysvěcen v roce 1791. Sloužil bohoslužbám až do roku 1949. Pak chátral, ke konci 20. století byl znovu opraven.
Obec se později jmenovala Kleinhan nebo také Malý Han. Nynější název Malý Háj je novějšího data. V 19. století a za první republiky se zdejší obyvatelé živili pěstováním brambor, lnu, ovsa, dřevovýrobou a jako lesní dělníci; vyváželo se odtud dřevo do sousedního Saska. V polovině 19. století měla obec 27 domů a 204 obyvatel. Od roku 1953 je Malý Háj osadou Hory Svaté Kateřiny, předtím administrativně patřil od roku 1896 k Rudolicím v Horách .
V obci je od roku 1991 památník obětem druhé světové války v podobě prostého kříže s kamennou deskou a nápisem. Připomíná události, k nimž zde došlo 11. června 1945. Tehdy se v Rudolicích v Horách strhla přestřelka mezi československým strážním oddílem a dvěma příslušníky bývalých jednotek SS. Jeden z českých vojáků byl těžce zraněn. Velitel jednotky sídlící v Mníšku vybral ještě téhož dne z německých občanů Malého Háje a Rudolic v Horách deset mužů, „o nichž bylo známo, že za války a okupace násilně působili proti čs. národu a osm z nich nechal za podporu těchto lidí z SS zastřelit“. (citováno z historické zprávy)


Vloženo: 1.6.2008Komentáře a upřesňující informace


"Sloužil bohoslužbám až do roku 1949" [Václav Majer 3.1.2015 16:52] | Reagovat
V zimě 1953/54 - tuším někdy v únoru 1954 jsem byl přítomen nedělní mši. Mši sv. sloužil německy/kázání/ mně osobně známý starý pan farář Zimmerhackel. V kostele bylo přítomno asi deset místních lidí.
K této mé návštěvě se ještě několik osobních vzpomínek. Bude-li o ně zájem, sdělím je touto cestou. VM
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 67 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist