PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Bečov nad Teplou-synagoga (Petschau-Synagoge) - Židé v Bečově a zdejší synagoga

Přispěl: Pavel Frýda

Židé jsou v městečku doloženi písemnostmi již od 14.století, jednalo se o jednu z nejstarších židovských obcí v okolí ( v této době jsou doloženy pouze v Chebu a Kynšperku). Židé zde pak sídlili bez přerušení až do nacistické okupace v r.1938, kdy zbývající Židé město opustili s čs.státní mocí a vojskem. Vypovězení hrozilo židovským obyvatelům v r.1568, kdy byl vydán císařem Maxmiliánem II. dekret o vypovězení Židů z horních měst, v Běčově však nebyl dekret respektován. V r.1674 je zde doložena přítomnost 10 rodin, na konci 18.století pak 40 rodin, nejvíce Židů zde úřady evidovaly v r.1880 a to 100 osob. Po občanském zrovnoprávnění však počet židovských obyvatel postupně klesá, v r. 1900 to bylo 55 obyvatel židovské víry (2,3% obyvatelstva) a poslední údaj z r.1930 uvádí už jen 18 občanů hlásících se k judaizmu (0,7%).
Židovské ghetto bývalo v dnešní Poštovní ulici, dříve byla nazývána jednoduše Židovskou. Soustředění židovských domů je zde doloženo od 17.století. Z původních 22 domů jsou dnes dochovány 4. Historicky cenný je dům čp.31 s hrázděným patrem, v čp.39 sídlil židovský pekař. Ghetto bylo uzavřeno, vstup do ní byl možný třemi branami, dodnes se dochoval jeden z průchodů v domě čp.19 na náměstí.
Torzo synagogy stojí vlevo za domem v Poštovní ulici čp.39. Patřila v poměrně neobvyklému typu synagog, které se v oblasti nevyskytovaly, snad jen s výjimkou synagogy v Chyších. Pravděpodobně byla postavena v r.1688 a konečnou podobu získala po přestavbě v letech 1765-67. Napohled strohá budova skrývala bohatě zdobený interiér. Z důvodů úbytku věřících a celkové zchátralosti byla zbořena po r.1930. Zachovala se pouze masívní podezdívka se suteréními prostory. V katastru nemovitostí evidována jako stav.parcela č.184/2 o rozloze 73 m2, kat.území Bečov nad Teplou, vedena jako zbořeniště, v majetku Federace žid.obcí ČR.
Hřbitov židovské obce se nacházel asi 600 m západně od ghetta, u dnešního nádraží, uprostřed rozcestí silnic vedoucích na Novou Ves a na Mnichov. Míval plochu 1432 m2 a poprvé byl doložen v r.1662, pozemková parcela č.1743, katastr.území Bečov nad Teplou, je stále vedena jako hřbitov a patří Federaci židovských obcí ČR. Veškeré historicky cenné náhrobky renesanční, barokní a klasicistní byly demolovány nacisty po r.1938, po r.1980 byla zbořena i ohradní zeď a tak je dnes plocha prázdná. V r.2003 byly nalezeny na nádvoří zaniklého mlýna ve Vodné tři náhrobky, které náckové použili k dláždění. Jeden barokní a dva klasicistní náhrobky z let 1751, 1813 a 1829 jsou uloženy v depozitáři hradního muzea a prozatím nejsou veřejnosti přístupné. Torza v počtu 5 kusů a jeden celý náhrobek se dnes nachází také v obřadní síni karlovarského židovského hřbitova v Hřbitovní ul. čp.432/11.

Zdroje: B.Rozkošná-P.Jakubec, Židovské památky Čech
Židovské památky Karlovarska
infopanel MÚ Bečov

Vloženo: 19.7.2008Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 23 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist