PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Šerlův dvůr (Schörlhof) - Šerlův dvůr

Přispěl: Martin Čejka

Následující údaje vycházejí z mapy Stabilního katastru (viz. příloha) a ze stavu místa v dubnu 2008:

Stavení náležející k Šerlovu dvoru se nacházela na několika místech.

Nejseverněji stál vlastní dvůr čp.136 při odbočce na Frauenthal ze silnice Prášily – Skelná. Skládal se asi ze 7 budov, z nichž 2 byly kamenné. Dnes z nich nenajdeme ani základy.

Další tři domy (čp.132, 133 a 139) stály po obou stranách silnice směrem k mostu přes Křemelnou. Opět se z nich prakticky nic nezachovalo.

Od mostu přes Křemelnou proti proudu stál mlýn čp.131. Voda se přiváděla 900 metrů dlouhým náhonem, který odbočoval z Křemelné výše proti proudu. V místě tohoto mlýna se natáčely záběry starého hamru pro film Král Šumavy. Ve filmu není vidět mlýn,ale kulisy, které filmaři postavili. Nedaleko také filmaři vytvořili močál, ve kterém se nakonec Jiřina Švorcová utopila. Dnes v těchto místech nic není, nenalezl jsem ani náhon.

Druhý, novější, mlýn čp.235 stál 300 m níže po proudu Křemelné. Tady se zachoval jak náhon, tak i zbytky zdí a sklep. Na druhém břehu řeky u tohoto mlýna začíná náhon do Frauenthalu.

Po silnici směrem na Prášily, 250 metrů od mostu, najdeme vpravo zbytky hostince a později kolářství Karla Webera. Dům již ale administrativně patřil k Vysokým Lávkám.


Vloženo: 7.8.2008Komentáře a upřesňující informace


Hamr [Hromada 27.5.2010 13:08] | Reagovat
Nedavno jsem se díval na film Král Šumavy a polorozpadlé zdi hamru vypadaly opravdu jako zbytky starého mlýna,možná ho filmaři jen trochu "dostavěli".
Re: Hamr [Zdenek 22.7.2011 18:16] | Reagovat
byl jsem v roce 1948 na skautském táboře v Šerlově dvoře,bylo po odsunu,ale domy i mlýn byly v obyvatelném stavu,my jsme bydleli v kamenném domě v severní části (Skautský oddíl 233 Praha )
Re: Hamr [Lukáš Racocha 29.11.2014 13:00] | Reagovat
V jednom záběru jsou před hamrem patrné základy s prostupem pro hřídel vodního kola, to budou zřejmě poslední pozůstatky mlýna.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 43 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist