PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
zámek Nový Dvůr (Schloss Neuhof) - poslední Mohykán

Přispěl: Radim Hettner

Zámek Nový Dvůr je prakticky jediným ještě stojícím panským sídlem pánů Multzů v lubském mikroregionu. Avšak zůstává otázkou, jak dlouho tomu tak bude, neboť požár přilehlých hospodářských budov a trvalý nezájem úřadů
nvestovat do jeho opravy, případně údržby, vedou k rychlé devastaci tohoto zajímavého venkovského panského sídla.

Samotný objekt se nachází mezi dnes již zaniklou obcí Spálená (Brenndorf) a Nový Kostel u břehů potoka Lubinky asi šest kilometrů od Lubů a jeho založení souviselo s aktivitou stále se rozrůstající se rodiny pánů Multzů z Valdova. První písemná zmínka o tomto místě pochází z roku 1626, kdy Jiří Albrecht Multz z Valdova ve svém jméně rovněž použil predikát z Valdova na Novém Dvoře. Nový Dvůr patřil spolu s Lesnou do druhého a třetího dílu Zadní Valdov (další podrobnosti viz zámek Lesná). Roku 1834 Multzové panství prodali nám již známým Auerspergům a historii majitelů od roku 1901 do roku 1945, kdy byl zámek spolu poplužním dvorem zabaven a převeden do majetku státu, uzavírají Kopalové.

Jak již sám název napovídá, Nový Dvůr zpočátku nebyl žádným zámkem, ale spíše skupina budov sloužící k hospodářským účelům Multzů. Vývoj dvora je stavebně zpočátku nejasný, v 18 století byl zachován jediný popis, který jej charakterizovall jako nic moc vrchnostenské sídlo. Avšak koncem 18 století došlo ke stavební aktivitě, byl založen nový poplužní dvůr spolu se zámkem na severní straně. Jednalo se o stavbu obdélníkového půdorysu s poměrně rozsáhlou mansardovou střechou s věžičkou nad východním průčelím. Nad hlavním profilovaným vstupem se do dnešních dnů ještě zachoval erb pánů Multzů spolu s letopočtem 1792. Průčelí zámku byla rozčleněna ozdobnou štukaturou. Rovněž se dochovalo i klenuté přízemí. Tolik z krátkého popisu, zbytek napoví přiložené fotografie.

Faktické věci čerpány z knihy Hrady, zámky a tvrze na chebsku od Jiřího Úlovce

Vloženo: 10.8.2008Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 37 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist