PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Dolní Vltavice (Untermoldau) - K historii

Přispěl: Michal Kurz

Vltavice vznikla na trase obchodní cesty mezi Boleticemi a rakouským Schläglem. R.1268 věnoval osadu její zakladatel purkrabí Hirzo (protože byl bezdětný) klášteru ve Zlaté Koruně. R.1420 pak Vltavice přešla do majetku Rožmberků a součástí krumlovského panství zůstala až do zrušení poddanství, kdy získala vlastní samosprávu. V r.1640 je zde poprvé uváděna farní škola, od r.1872 zde fungovala pošta, vedle toho i řada hostinců, obchodů a řemeslných živností. R.1892 byla v městečku postavena jednopatrová školní budova, kde v následujících letech sídlila německá obecná pětitřídka a jednotřídní německá měšťanská škola. Po II.sv. válce byla Vltavice dosídlena mj. rumunskými Slováky, kteří ovšem z větší části brzy zase odešli. V souvislosti s přípravami stavby Lipenské nádrže začaly demolice objektů historického jádra obce. Roku 1957 byla uzavřena vltavická pošta. Novou zástavbu po napuštění Lipna tvoří převážně rekreační objekty.

Vloženo: 21.8.2008Komentáře a upřesňující informace


informace [Kolomar Josef 6.9.2015 19:22] | Reagovat
Podáváte zkreslené informace o obyvatelých Dolni Vltavice,zejména o rumunských Slovácích!V domech polevé straně sinice směrem do Dolní Vltavice žili až do své smrti rodiny Kolomárovi a Bigasovi v prvním baráku.
V druhém baráku také bydlela rodina Pavla Kolomára.Jan Bigas a Pavel Kolomár byli převozníky na místním přívoze už od napuštění Lipenského jezera! V třetím baráku původně sídlili statní rybáři pozdeji tam byla ubytovna firmy Drobné zboží Čes.Buděj.Čtvrtá chalupa dodnes patří rodině Valíčků. Jejich teta žila hned ve vedlejším baráku,dnes je z budovi restaurace. Já osobně jsem chodil do místní školy ještě vroce 1957.Není tedy pravda,že rumunští Slováci odešli záhy oni prostě pomřeli!Odstěhovali se rodinyGembicovi,Jurčíkovi.S pozdravem kom
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 16 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist