PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Horní zámek (Oberschloss) - to by jeden neřekl

Přispěl: Radim Hettner

Člověk nutně nemusí bydlet v Palestině, aby se bál kopnout do nějakého kamene a riskovat tak přitom napáchání
nenapravitelných škod na tamějších kulturních památkách. Čtenář mi odpustí toto malé úvodní zlehčení, ale po slibném pátrání po stopách místního rodu Multzů (Viz Lesná, Nový Dvůr, Hrzín a Lomnička) se neustále přesvědčuji, jak na historii dávnou i nedávnou v rovině zkoumání na úrovni ryze amatérské, avšak nadšenecké, je bohatý tento kraj, ležící na severovýchodní straně od města Chebu a na druhé straně jsa sevřen Krušnými horami.

Dnešní zkoumání jsem započal ve městě Skalná, neboť se jedná o městečko starobylé, připomínající svou slávu již kolem roku 1200, kdy bylo založeno ministeriálním rofem Nothaftů. O historii se zde zatím nechci podrobněji rozepisovat, spíše nás zajímají osudy panských sídel, nacházejících se v městském katastru. V císařském otisku z roku 1842 jsou zřetelna čtyři panská sídla: Dnes nejdominantnější stavbou románský hrad, potom zámek v předhradí, ve východní části městečka renesanční tvrz s poplužním dvorem (Oberschloss) a dnes již v šedesátých letech zbouraný barokní zámek (Unterschloss).

Hrad na své vlastní náklady zrekonstruoval pan Pumr a díky němu se zde o něm nemusím zmiňovat jako o zmizelé, nebo kriticky ohrožené památce. Rovněž zámek v předhradí nyní prochází složitou rekonstrukcí, i když před deseti roky by zde návštěvník viděl smutné ohořelé torzo. Toto však nelze říci o památkách nacházejících se ve východním katastru města. Jak jsem byl předeslal, zámek byl v šedesátých letech nemilosrdně zbourán bez řádného průzkumu. Jedinou stojící a kriticky ohorženou stavbou tak zůstává renesanční tvrz s poplužním dvorem.

V držení města Skalná se od jeho založení střídaly rody známé (např. Šlikové) i méně známé chebské měšťanské rodiny (např. Frankengrünerové). V roce 1531 Šlikové vildštejnské zboží prodali Wolfovi Wirspergu. Za působení tohoto šlechtického rodu došlo v roce 1541 k rozdělení panství na Horní a Dolní Vildštejn. Obě panství, spolu s nedalekým Starým Rybníkem, koupil roku 1596 Johann Andreas Trautenberg. Trautenbergové (rod, zprofanovaný díky krkonošským pohádkám :-)) opanovali město do roku 1799, kdy Horní Vildštejn koupil Georg Johann Wilhelm a nedlouho poté získal i Vildštejn Dolní. Vlastnictví jeho potomkům nevydrželo dlouho, neboť ti Vildštejn prodali roku 1884 Engelhartovi z Wolkensteinu. Pomyslnou linii majitelů a držitelů vildštejského zboží uzavírá textilní velkotovárník Geipel z Plesné, jenž jej koupil na sklonku první světové války, avšak jeho následovníci byli nuceni se vzdát vlastnictví v roce 1945.

Jak jsem již předeslal výše, na vznik čtyř panských sídel mělo rozhodující vliv rozdělení panství na Horní a Dolní Vildštejn v roce 1541 za Wirspergů. Dolní část panství byla soustředěna kolem hradu, avšak majitelé Horního panství byli nuceni si vybudovat nové sídlo. Zhruba k tomuto datu se tak váže vybudování poplužního dvora s renesanční tvrzí. Majitelé toto sídlo využívali až do druhé poloviny 18. století. Zřejmě pod vlivem stavební činnosti v Dolním panství i oni se rozhodli pro reprezantantivnější sídlo. Po roce 1945 byl dvůr spolu s tvrzí účelově využíván místními statky jako skladiště a část přestavěna na bytové jednotky. Socialistické úpravy taktéž znehodnotily vlastní historickou tvář stavby. Současný stav tvrze je povážlivý a nedojde li k její sanaci, bude brzy následovat osud mnoha nenávratně zaniklých památek na chebsku po roce 1945.

Vloženo: 23.8.2008Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 80 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist