PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Karvinná (Karwin) - UHELŇANY, HORNÍKOV nebo FUČÍKOVANY? KARVINÁ.

Přispěl: Michal Fáber

Když už v roce 1948 bylo jisté, že původní Karvinná padne za oběť těžbě, hledalo se, podobně jako pro zanedlouho zbudovaný Havířov, nové pojmenování. Od listopadu 1948 se hledalo společné jméno, které by bylo pro hornické město nejvhodnější. Návrhy, které se objevovali, odrážely především tehdejší socialistické nadšení. Karvinná se měla stát Horníkovem. Jiný návrh byl pro Uhelňany, ale vážně se uvažovalo i o Fučíkovanech. Mezi rozumnější názvy pak patřil například poměrně výstižný návrh Nové Město nad Olší.
Výběrová komise vyřešila bitvu o název města tak, že z názvu Karvinná (do roku 1948 se Karviná psala se dvěma ,,n,, v názvu) vyškrtla jedno ,,n,,. Sloučením do té doby samostatných obcí Fryštát, Darkov, Ráj a Staré Město vznikla na historickém území okresního města Fryštátu novodobá ,,hornická,, Karviná.
Původní Karvinná byla městem s průměrně dvěma až třemi desítkami tisíc obyvatel, zámkem, hotely, školami, radnicí, kostely a obchodní třídou. Likvidace začala již v průběhu 50. let. Dnes již z původní zástavby nestojí téměř nic. Původní město dnes připomíná jen zachráněný ,,šikmý,, kostel sv. Petra z Alkantary.

Vloženo: 6.9.2008Komentáře a upřesňující informace


januv dvur karvina [hradsky 9.9.2013 17:33] | Reagovat
Hutter
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 46 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist