PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Černá (Schwarzenbach) - toulky zapomenutým krajem

Přispěl: Radim Hettner

Hledá li člověk v paprscích babího léta místo na hony vzdálené civilizaci, místo kde by si s chutí zahoubařil a neriskoval, že přitom najde v lese víc houbařů než hub, místo, kde by mohl rozjímat o pomíjivosti lidského živlu, pak jedno takové znám. Vše beze zbytku splňuje dnes již zaniklá obec Černá. Tu najdete na okresce mezi Lubami a Kraslicemi.

Ačkoliv to tak již dnes nevypadá, tento kraj má svou vlastní a bohatou historii a kousíček z toho bych rád poodhalil.
První zmínka o vesnici Černá se datuje k roku 1185, kdy je jmenována v soupisu zboží Cisteriánského kláštera ve Waldsassenu. Později se vesnice stává součástí takzvaného Lubského újezdu, který byl v držení českého panovníka jako manství. V roce 1523 se vesnice z tohoto svazku vykupuje. Při sčítání obyvatel z roku 1654 zde bylo napočítáno 57 svobodných obyvatel a v roce 1848 to již bylo ve třiceti domech 225 obyvatel. Mezi roky 1850 - 1887 se Černá stává součástí nedaleké obce Mlýnská. V roce 1862 zde byla založena jednotřídka a hned první rok ji navštívilo 34 místních dětí. V roce 1890 již zde bylo v 34 domech celkem 218 obyvatel. V roce 1930 se číslo zvýšilo na 45 domů a 249 lidí. Tento rok by se dal označit za demografickou špičku vesnice, kdy do tohoto součtu byly započítány i osadníci z Neustadtu a Steingrubu (skupina stavení nacházející se v jihozápadním katastru u potoka). Tak jako mnohé oblasti Sudet i tato vesnice nebyla ušetřena odsunu většinového německého obyvatelstva a následně z tohoto důvodu již v roce 1946 vesnice jako taková z moci úřední zaniká. Při sčítání obyvatel v roce 1991 se tak dovídáme. že se zde nachází 5 neobydlených objektů a 9 rekreačních chalup a stav k dnešnímu dni zůstává stejně neutěšený. Hříbkům to však nevadí, těch zde v hojnosti roste stále dostatečné množství.

Faktické informace byly převzaty z údajů ze Spolku přátel města Kraslice

Vloženo: 7.9.2008Komentáře a upřesňující informace


Vzpomínka [Jitka Kyliánová 29.9.2009 19:54] | Reagovat
Chtěla bych jen poděkovat, že jsem se nad Vaším popisem zapomenuté obce Černá a její fotogalerie mohla s hřejivou vzpomínkou na své dětství a na toto zapomenuté místo zasnít.
I když mí rodiče byli nuceni po rozvodu chatu v Černé prodat, chtěla bych jim poděkovat, že jsem měla tu možnost prožít zde spoustu krásných chvil a jako by to bylo včera, vidím ta krásná zákoutí tamních lesů, stromů a borůvčí, které jsem znala snad nazpaměť.
Jasně zářící hvězdy [Alena Míčová 6.10.2009 10:25] | Reagovat
Musím reagovat na slova napsaná výše, mojí sestrou Jitkou Kyliánovou a přidat také vzpomínku, byť bolestnou, že naše děti, neprožijí to nádherné dětství v tomto kraji, na tomto místě v té naší chaloupce, tak jako my dvě a celá naše rozvětvená rodina, která tak ráda s námi do Černé jezdila. Také děkuji, že jsem se mohla zasnít a zavzpomínat na ty krásné večery, u ohýnku za chalupou a oblohu plnou jasných a zářících hvězd,tak jako jsem je snad, už na jiném místě, tak jasně nikdy nespatřila. Musím přiznat, že jsou dny, kdy mi Černá opravdu chybí......
Re: Jasně zářící hvězdy [Radim Hettner 6.10.2009 11:26] | Reagovat
Nedá mi to, abych též neudělal "reklamu" nedoceněné krajině rozprostírající se mezi městy Luby a Kraslice. Ať vezmu Sněžnou, Liboc, Mlýnskou, Černou, Čirou, Počátky, Kostelní, Egetten a další namnoze zapomenuté krásy, jejichž docenění se teprve hledá, rád se toulám těmito kouty naší vlasti a zde nalézám i otázky (ne odpovědi) ohledně pomíjivosti lidského živlu. Děkuji též za Vaše zprostředkování osobních zážitků, žel jako takové jsou nepřenosné a mnoha čitatelům se možná budou zdát až sentimentální, leč já Vám plně rozumím.
Re: [Antonín Hrouda 28.2.2011 13:48] | Reagovat
Ano bydlím na Mlýnské ať vezmu tyto osady jako jsou Liboc,Mlýnská,Sněžná,Čirá,Černá,Počátky,Kostelní, Valtéřov,je to tu krásné.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 24 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist